Важен и близък партньор на китайския производител на телеком оборудване Huawei е предлагал на Иран да продаде компютърен хардуер на стойност най-малко 1,3 милиона долара, което е забранено от американското ембарго, предава Ройтерс. Информационната агенция се позовава на представени документи, с които разполага.
Според тях компанията Skycom със седалище в Хонконг е предоставила оферта за продажба на хардуер на компютърния производител HP на Mobile Telecommunication Co of Iran (MCI). Според Ройтерс най-малко 13 страници от документа са маркирани с надпис "Huawei поверително". В тях е включена ценова листа за ново оборудване на HP, което включва сървър, 20 дискови масиви, 22 превключватели (суича) и съответния софтуер.
Въпреки че не се е стигнало до сделка, според Ройтерс „инцидентът носи нови доказателства за това как китайските компании са склонни да помогнат на Иран да заобиколи търговските санкции".
Също така е забележителна тясната връзка между Huawei и Skycom, които очевидно споделят едно и също седалище и офиси в Китай. Според ирански мениджър в сферата на телекомуникациите всички служители на Skycom в подразделението в Техеран носят табели с надпис Huawei.
"Бизнес на Huawei в Иран е в пълно съответствие с приложимите закони и нормативни разпоредби на ООН, САЩ и ЕС", настоява китайският производител на телеком оборудване в специално обръщение. "Този ангажимент е строго следван от нашата компания". Същото поведение се изисква и от партньорите на китайския производител.
HP направи подобно изявление и обърна внимание на "всеобхватната система за контрол", с която партньори и дистрибутори се принуждават да се съобразяват с всички законови и регулаторни изисквания.
През октомври Конгресът на САЩ предупреди да не се допускат на американския пазар продукти и услуги на китайски компании като Huawei и ZTE, защото те може да са свързани с риск за сигурността. През декември и вътрешен доклад на ЕС в областта на далекосъобщенията отчете хардуера на Huawei и ZTE като потенциална заплаха, тъй като Китай би могъл да шпионира с негова помощ други страни.
В доклада се препоръчва Huawei да бъде обезкуражаван да прави инвестиции и придобивания в САЩ. Потенциалните клиенти трябвало да "намерят друг доставчик, ако държат на неприкосновеността на личния живот на своите клиенти", казва конгресменът Майк Роджърс в предаване на американска телевизия.
След фронтална атака от страна на американската политика Huawei защити продуктите си. „Сигурността и интегралността на нашите продукти са доказани в световен мащаб", съобщи говорителка на компанията в Шънджън пред Handelsblatt Online. Huawei работи на близо 150 пазара с повече от 500 големи клиенти. Компанията никога не е получавала оплаквания за сигурността на данните.
И на други пазари Huawei се сблъсква с недоверие. Индия например изключи Huawei и ZTE от някои държавни договори.
Китайската страна обаче обяснява поведението на тези страни до голяма степен с политически мотиви. "Зад всичко това се крият маневри на Вашингтон. Критиките обаче се посрещат добре от избирателите в Китай ", каза служител на Huawei преди обявяването на проектодоклада.