IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Руснаците влизат във войната на смартфоните

Новосъздадената компания Yota ще представи смартфон с LCD дисплей и E-Ink екран

08:56 | 20.12.12 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Руснаците влизат във войната на смартфоните

Най-известното постижение на Русия по отношение на технологиите вероятно е автоматът "Калашников". Това може скоро да се промени, ако се вярва на една новосъздадена компания от Москва. Тя се казва Yota, а надеждата й е в най-скоро време да играе сериозна роля на пазара на смартфони, пише в свой материал Wall Street Journal.

Устройството, което скоро ще бъде представенo на обществеността, има два екрана. От една страна – конвенционален LCD дисплей, а от друга – екран, който работи с E-Ink (електронно мастило). Вторият екран ще позволи на потребителите постоянно да получават нова информация, без да се налага батерията да пада прекалено бързо.

"Ние направихме този смартфон, за да бъде различен", казва Владислав Мартинов, 43-годишният шеф на фирмата. Нейният шикозен московски офис е украсен с антични телефони. "Повечето телефони в днешно време са скучни. Нашият продукт е за хора, които искат нещо различно".

От май насам 35 инженери работят с бюджет от 25 милиона долара, за да превърнат идеята в реалност, казва Мартинов. Компанията иска да представи телефона през февруари по време на панаира Mobile World Congress, а през третото тримесечие на следващата година той трябва да стигне до магазините в Русия.

На по-късен етап сътрудничеството с международни мобилни оператори ще помогне смартфонът да бъде продаван в целия свят. Руският смартфон ще бъде направен основно с вносни компоненти,  а самото му сглобяване ще бъде в Азия.

Устройството, което ще работи с операционната система Android, все още няма име. То трябва да струва около 500 долара – по-малко от iPhone и почти на същата цена като телефоните с Android от горния ценови сегмент.

Навлизането на силно конкурентния пазар на смартфони ще бъде трудна задача за малкия новак. "Те имат оригинална идея, но това е неизвестна марка", заяви Каролина Миланеси, анализатор в Gartner. "На пазара на смартфони марките и тенденциите са много важни – така че задачата ще бъде доста трудна".

Главният изпълнителен директор на Yota Мартинов е наясно с трудностите, но от друга страна твърди, че изграждането на неговите смартфони носи истински иновации в себе си.

Миланеси също вярва, че това е силата на устройството. Защото дисплеят, който функционира с електронно мастило, позволява на потребителите да разглеждат данни в реално време – от публикации в Twitter до курсовете на акциите, без телефонът да бъде извеждан от състоянието си на покой и да се изтощава батерията.

Технологията, която до този момент се използваше преди всичко при електронните четци, като Kindle на Amazon, е икономична, защото екранът показва постоянно картината, но използва ток само, тогава, когато нещо в нея се променя.

Мартинов, който има 20-годишен опит в областта на софтуера в IT компании като Microsoft, казва, че възможностите за използване на дисплея са безкрайни. Черно-белият екран дава възможност на потребителите да се показват снимки, бордови карти за самолети или прогноза за времето, без дори да се докосва екрана. 

Рамон Лямас, старши анализатор на глобалния пазар на смартфони за фирмата за маркетингови проучвания IDC, вижда опасност точно в иновацията на смартфона: „Продуктовият дизайн е напълно различен от всеки друг, така че трябва да се направи много по отношение на рекламата. При нещо толкова радикално винаги има риск  пазарът да те избута до ръба и те трябва да инвестират много, за да преодолеят това", казва Лямас.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:41 | 01.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 5 rate down comment 0
Стоян Петров
преди 11 години
Басирам се със всеки, че от това нищо няма да излезе. Преди 3 години Русия изля милиарди в нанотехнологиите. Да сте чули за нещо иновативно?Не сте. И аз не съм. Нещата не се случват само със желание.Не стават и само с пари. Преди всичко трябва конкуренция каквато в Русия още 100 години няма да има.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 0
Lucifer
преди 11 години
не подценявай КГБ, промишления шпионаж може да се е сдобил междувременно с нещо ново а изпълнението вероятно ще като всяко менте, но все пак ще предизвика първоначален интерес, което все си е "успех"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 2
oscarsbg
преди 11 години
Шансовете за успех на това начинание граничат с НУЛА. Аз лично не се сещам за конкурентен и иновативен руски продукт излязъл на пазара през последните 20 години. И въобще не вярвам това да стане сега или в близкото бъдеще. Като изключим износа на петрол, природен газ и други суровини, които пълнят хазната и дават уверенност на управляващи и намаляващия брой наивници, които им вярват, Русия уверенно деградира в почти всяко отношение. Жалко, много жалко, защото потенциалът за развитие е все още огромен, но намалява с всяка пропусната година.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още