След срив в бизнес резултатите и висока загуба вторият по големина в света производител на компютърни чипове AMD ще съкрати около една шеста от работната си сила.
Приходите през третото тримесечие са намалели с една четвърт на годишна база до 1,27 млрд. долара. Загубата е в размер на 157 млн. долара спрямо печалба от 97 млн. долара година по-рано.
В следствие на това компанията предприема 15%-но съкращение на работни места, съобщи AMD след затваряне на борсовия пазар в САЩ. През миналата година AMD имаше 11 000 служители.
Така загубата на работни места е малко по-ниска, отколкото се спекулираше. В материали на американските медии през уикенда се говореше за съкращения между 20 до 30 процента.
Все пак това не е всичко. През първото полугодие на 2013 г. ще има ново преструктуриране, обяви AMD. То може да доведе до „значима“ финансова тежест - знак, че може да има радикални действия.
Най-новите съкращения на работни места ще натежат на баланса първоначално с 80 млн. долара, сподели още AMD. Икономиите ще бъдат в размер на 20 млн. долара през текущото тримесечие и 190 млн. долара през следващата година.
Прогнозата за текущото тримесечие не е много окуражаваща. AMD очаква спад на приходите в сравнение с последното тримесечие с девет на сто, с диапазон от четири процентни пункта в двете посоки.
През последните няколко тримесечия AMD започна да отчита високи загуби. Това е било предизвикано и от производствени проблеми и отписването на дела в поддоставчика GlobalFoundries. През септември изненадващо главният финансов директор Томас Зайферт подаде оставка. Конкретните причини остават неясни. Раздялата няма никаква връзка с разногласия относно практиката на счетоводната и финансовата отчетност, пояснява компанията.
Производителят на чипове трябва да се справи със застоя в бизнеса с персонални компютри. Дори и най-големият конкурент - Intel, обяви наскоро слаби финансови резултати. С пазарния си дял от около 80% все пак той може много по-добре да премине през трудните времена от AMD, която изпитва затруднения от дълго време насам.
През третото тримесечие продажбите на компютри са намалели с повече от осем процента, а бизнесът със смартфони и таблети процъфтява. Те обаче почти не използват процесори от Intel или AMD. Вместо това пазарът е доминиран от чипове, базирани на архитектурата на британския разработчик ARM.