След фронтална атака от страна на американската политика китайската технологична компания Huawei защити продуктите си. „Сигурността и интегралността на нашите продукти са доказани в световен мащаб", съобщи говорителка на компанията в Шънджън пред Handelsblatt Online. Huawei работи на близо 150 пазара с повече от 500 големи клиенти. Компанията никога не е получавала оплаквания за сигурността на данните.
Във Вашингтон преди това бе представен проектодоклад за китайските производители на мрежово оборудване Huawei и ZTE, който определя компаниите като рискови за сигурността. Тези компании "не са свободни от влиянието на чужди сили", гласи заключението на депутатите.
В доклада се препоръчва Huawei да бъде обезкуражаван да прави инвестиции и придобивания в САЩ. Потенциалните клиенти трябвало да "намерят друг доставчик, ако държат на неприкосновеността на личния живот на своите клиенти", казва конгресменът Майк Роджърс в предаване на американска телевизия. Под негово ръководство комитетът следвало да оцени доверието към китайските компании. Докладът все още не е публикуван официално.
В САЩ недоверието към китайските компании датира от няколко години. Основателят на китайската технологична компания Жан Джънфей някога е служил в армията. Американски служители оправдават с това опасенията си, че китайската държава може да се меси в продуктовия софтуер. Компютърната мрежа на компанията може например да предава копия от данните за трафика на китайското разузнаване. Роджърс нарича Huawei заплаха за националната сигурност на САЩ.
И на други пазари Huawei се сблъсква с недоверие. Индия например изключи Huawei и ZTE от някои държавни договори.
Китайската страна обачеобяснява поведението на тези страни до голяма степен с политически мотиви. "Зад всичко това се крият маневри на Вашингтон. Критиките обаче се посрещат добре от избирателите в Китай ", каза служител на Huawei преди обявяването на проектодоклада.
Говорителка на Huawei подозира "политически цели" зад парламентарния доклад. Говорител на китайското външно министерство подчертава, че IT фирмите в страната насочват своя международен бизнес "в съответствие с пазарните принципи". Той се позова на значението на китайските инвестиции в САЩ и за тяхната икономика.
През първото полугодие Huawei отчита приходи от около 12 млрд. евро в глобален мащаб, от които около 0,5 млрд. долара в САЩ. През последните две десетилетия компанията измина пътя от гаражна фирма от Южен Китай до силен конкурент за имена като Cisco, Ericsson или Nokia Siemens Networks. В парламентарния доклад изрично е посочено, че Huawei е станал значим конкурент и за местните компании от сектора.