Особено за дългогодишни служители продажбата на акции въпреки обезценяването им от май насам е особено атрактивна. Само за осем години съществуване Facebook израстна от малка мрежа на колеж до платформа с един милиард потребители, съответно нараства и стойността на компанията.
Инвеститорът Питър Тиел например през 2004 г. вложи 500 000 долара във Facebook и получи около десет на сто от компанията. При борсовия дебют Тил продаде акции на стойност 630 млн. долара и след периода на задържане на акциите през август се раздели с още акции на стойност 400 млн. долара.
Забраната за продажба на 271,1 млн. акции на социалната мрежа, собственост на най-рано инвестиралите в нея, изтече на 16 август. Това увеличи с около 60% до 692 млн. обема на акциите на компанията, с които могат да бъдат извършвани сделки. След падането на забраната големи пакети с акции продаде и съоснователят на Facebook Дъстин Московиц.
Още при IPO-то Facebook предупреди за предстоящи тежки данъчни плащания и след това посочи, че желае да ги плати от капитал от по-нататъшни продажби на акции. Заради ниската цена на акциите обаче това вече не е реалистичен вариант - през септември Facebook отхвърли няколко плана за допълнителни продажби на акции, за да не разводни допълнително стойността на книжата и да подкрепи цената им. Вместо това компанията се опитва да си върне доверието на инвеститорите, като основателят Марк Зукърбърг обеща да не продаде нито една своя акция поне в рамките на година.
Facebook дебютира на борсата през май и тогава бе оценена на около 100 млрд. долара. От тогава насам компанията бе подложена на силна критика. Експерти се оплакват, че групата не успява да осребри достатъчно добре популярността на сайта и няма убедителна стратегия за навлизането при смартфоните и таблетите.
"Ясно е, че развитието е разочароващо", каза Зукърбърг пред американското списание BusinessWeek. "Много неща през идните години ще се случат при мобилните устройства." Той също така иска да разшири сайта като платформа за други интернет компании. "Има неща, с които бихме могли в краткосрочен план бързо да увеличим стойността на Facebook, но няма да се съсредоточаваме върху тях", заяви още Зукърбърг.
преди 11 години Ама точно тези страни от третия свят все повече наемат и генерират и задържат все по-големи финансови потоци та, изобщо не са за подценяване. Бих вложил някаква сума във фейса. да речем, докъм $ 10 K......но, предпочитам, да развия собствената си компанийка, че продуктът ми може и простичък да е, ама е много ефикасен. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Растеж виждам в рекламата в смартфоните. Самият Зукърбърг казва, че там им е проблема. Все повече хора използват фейсбук през тези смартфони. Това, че все още не са намерили начин да рекламират там обаче, не означава, че няма да намерят в бъдеще, да кажем след като всички служители, желаещи да си продадат акциите го направят :) В интерес на истината твоето мнение почти ме убеди. Освен това аз няма да инвестирам много, просто виждам голям потенциал, от който дори и с малко пари могат да се изкарат много :) Другото, което ми харесва е, че Facebook е компания, която всеки знае. Всеки има, всеки влиза, Те има огромна база клиенти, всеки един нов техен продукт би бил успешен. То по същата логика така можеше да кажеш и за Apple преди 5 години - направиха си новия телефон, продадоха го на всички, защо да расте, нали вече е наситен пазара? Само че при излизането на новите телефони, те процъфтяха още повече, а цената на акция се вдигна с някакви 500-600%. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Къде му виждаш потенциала? Трябва да иновира и създава нови продукти. В момента социалната мрежа е точно на върха на разтежа си - всички платежоспособни пазари вече ги зае - сега остават страни от 3ти свят ама .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Facebook има огромен потенциал за растеж. Даже мисля да си купя акции за няколко хиляди долара, след като всички служители си продадат на безценица техните, ей така да си имам, в случай, че цената им скочи с няколко хиляди процента в следващите 5-10 години. отговор Сигнализирай за неуместен коментар