IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Привилегиите на служителите на Google достигнаха ... отвъдното

Брачните или извънбрачните партньори на починал служител на компанията ще получават 50% от възнаграждението му през следващите 10 години

13:08 | 13.08.12 г. 10
Привилегиите на служителите на Google достигнаха ... отвъдното

Компанията наистина извършва медицински прегледи на децата на място, но е повишила значително месечните си такси за това през последните години.

По отношение на облагите по време на майчинство или бащинство обаче Google води хорото: според говорител на компанията баща на новородено може да вземе 6 седмици платен отпуск, а майка – 18 седмици.

Но връзката между майчинските привилегии и задържането на служителите е ясна. Според доклад на американското Бюро за национална статистика от 2008 г. над 60% от мъжете и жените в работната сила имат деца под 6 години, така че да бъдат предвиждани техните нужди може да означава задържането на новите родители в компанията, а и за наемането им.

„Когато мислим за нуждите в  Google, мислим по-малко за това на колко години си, а по-скоро за конкретния им диапазон“, посочва Бок. „За някой, който съвпада с типичен профил – да речем, възрастен родител, за когото да се грижи, или деца и внуци, които да подкрепя – независимо какъв е диапазонът на нуждите му, правим най-доброто да определим най-добрия пакет от привилегии и програми, чрез които може да ги посрещне“, обясни той.

Експертите в отдела „Човешки ресурси“ на Google  използват 3 метода за определяне на нуждите на служителите: годишно проучване, измерващо настроенията на служителите във всеки отдел; ресурсни групи на служителите, където те споделят идеи, които впоследствие се насочват към отдела (според Бок тук най-активни са най-възрастните служители на Google); и виртуални електронни съобщения, обхващащи диапазона от финансови съвети през детско здравеопазване до зареждането на кафенетата.

Google поема голям натиск заради привилегиите, твърди Бок, макар че мрази да използва тази дума. „Хората казват: „Вие сте Google, разбира се, че можете да си позволите да предлагате тези щуротии“, посочва той.

От негова гледна точка обаче нещата изобщо не трябва да се свеждат до парите. „Разбира се, има изследвания, които показват, че програмите за облагодетелстване на персонала като нашата могат да подобрят запазването му и изглежда подобряват представянето му до определена степен“, изтъква мениджърът.

„Но трябва да е ясно, че причината да правим тези неща за служителите не е, защото е важно за бизнеса, а просто защото е редно да го направим. Когато се стигне дотам, е по-добре да работиш за компания, която се грижи за теб, отколкото за такава, която не го прави. А от гледната точка на компанията онова, което я прави по-добра, е да се грижи за тези неща, отколкото да не се грижи“, подчертава той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:57 | 04.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 0 rate down comment 0
melon
преди 11 години
Не са по-ниски, това с по-ниските данъци в БГ е ПРОСТАШКИ ПР.В САЩ данъците в реално изражение са доста по-ниски.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 0
ВУЙЧО
преди 11 години
Приятел , Google отдавна не е просто "една търсачка" .Владеят и много други пазарни сегменти , пряко или под форматана кеш инвестиции , иначе за новината съм съгласен с теб .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 1 rate down comment 0
MZ/X
преди 11 години
Сори, коригирам си мнението. Това просто е един хитър PR, който лесно може да се хеджира с една застраховка живот. Ако обаче бяха сключили по една застраховка живот на служителите, никой нямаше дори да ги споне по медиите, а така се изписаха цели романи по темата и пак те са най-кул компанията!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 0 rate down comment 0
mick
преди 11 години
И Гугъл не иска да плаща високи заплати на служителите си за да ги задържи. Иска хем да няма текучество, хем да не се налага да наддава за способните си служители. Нещо като закрепостяване. Сигурно има изискване и за трудов стаж - колкото по-голям стаж имаш, толкова са повече бонусите след като се пенсионираш при тях.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 0
MZ/X
преди 11 години
Тази политика на Гугъл може да им създаде доста проблеми за в бъдеще. Докато има растеж всичко ще е ок, но в един момент и те ще усетят бариерите на пазара и ако тогава имат задължения за десетилетия напред след семействата на евентуално хиляди техни бивши служители, това ще са разходи, които трудно биха могли да съкратят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 3
MZ/X
преди 11 години
Не забравяй все пак, че в България данъците и осигуровките са много по ниски спрямо САЩ. В едни държави има високи данъци, но с данъчни преференции за различни дейности, а в други държави има просто ниски данъци без никакви преференции! България е избрала вторият модел, но това че той се различава от този в САЩ, не означава, че е по лош!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 0
space-man
преди 11 години
То Гугъл в България да е затрит досега от държавата и от банките. Но специално последната екстра ми се вижда много рискова за живота на служителите при развод например. Каквито са изтрещели американците, ще има много трилъри!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 2
Jay Gould
преди 11 години
Разликата межу нас и тях е в данъчното законодателство. В скъпата ни татковина например, не е възможно вашият работодател да ви сервира обяд на стойност 10 лв. защото, ще се наложи за поне 7 лв. от тях, да плаща данъци. В страната ни, всички социални придобивки за работници и служещи се облагат с данъци, ако са нас определен размер (определен от държавата) и не се признават за разходи на компанията. И ако Гугъл бе работодател в България, щеше да се наложи, или да плаща тези придобивки от черната си каса - ако има такава, или да дели с държавата всеки лев който дава за своите служители допълнително.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 1
barf
преди 11 години
На това се казват облаги :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още