Автори, които заведоха дело срещу Google за дигитализирането на техни творби, поискаха съд в Ню Йорк да нареди на американската интернет компания да плати по 750 долара за всяка копирана, разпространена или визуализирана на екран книга, съобщи Ройтерс.
Искането на авторите е било депозирано във федерален съд в южния окръг на Ню Йорк през миналия месец, но е било направено обществено достояние едва вчера.
В иска Гилдията на авторите, чийто президент е писателят и адвокат Скот Търоу, призовава съдът да разпореди, че проектът за дигитализиране на Google не представлява „честно използване“ според законите за авторското право.
На свой ред говорителка на Google отвърна със следното изявление: "Ние смятаме, че Google Books представлява честно използване, като позволява на потребителите да открият интересни книги и да намерят начин да заемат или закупят тези книги, нещо като каталог в ерата на дигитализацията“, се посочва в нейно съобщение.
Съдебният процес срещу дигиталния проект на Google започна преди 7 години, след като компанията започна да копира милиони книги благодарение на споразумения с библиотеки, включително тази на университетите в Харвард, Оксфорд и Станфорд. От Google обявиха, че са сканирали над 20 млн. книги от сключването на споразумението през 2004 г.
През март 2011 г. федерален съдия в САЩ отхвърли извънсъдебно уреждане на спора по случая на стойност 125 млн. долара. През май на авторите бе предоставен статут на действаща социална група.