Вчера акциите на Facebook загубиха повече от 8% от стойността си на фондовата борса в Ню Йорк до 28,25 долара, като дилърите имат само догадки за причините за краха, предава DPA.
Кой притежава Facebook?
6 / 22
Шон Паркър, 4% от акциите, 3,4 млрд. долара
Ако Марк Зкърбърг е мозъкът зад Facebook, то световното господство на мрежата за социални контакти едва ли щеше да се случи без харизмата, бизнес усета и комбинативността на Шон Паркър, пише New York Times, наричайки го онлайн хипар, предизвикал две от най-сериозните интернет революции в историята.
Първата революция, която има предвид вестникът, е Napster – програмата за споделяне на музикални файлове, измислена през 1990-а от Шон Фанинг и тунингована с идеи и програмистки код от Паркър. Между другото, сценаристите на „Социалната мрежа“ пропускат да споменат, че Шон е не по-малко сръчен в програмирането от Зукърбърг, след като още на 16 е съден за проникване в строго охраняваните бази данни на американските военни и няколко големи корпорации. След като американските съдилища принуждават Napster да крета към предизвестената си смърт във вариант, в който всичко е легално и платено, Шон Паркър посреща 2004-а фалирал и бездомен.
Един ден Паркър вижда Thefacebook на компютъра на учещото в Станфорд гадже на Зукърбърг и моментално надушва гигантския потенциал на идеята. По-късно кани Зукърбърг в много скъп китайски ресторант в Ню Йорк, след което става негов ментор и консултант. Вродената харизма на Паркър е особено полезна, за да успее да убеди Питър Тийл – мениджър на хедж-фонд с милиарди долари и съосновател на PayPal, да налее пари в идеята, за да може Facebook да излезе от тесните граници на университетските мрежи и да намери своя истинския потенциал. След като вече два пъти се е опарил с Napster, по време на тежките преговори с инвеститорите Шон извоюва за Зукърбърг условия, които са нечувани в съвременния бизнес с пари назаем. Създателят на социалната мрежа държи три от петте гласа в борда на директорите на Facebook, което му осигурява тотален контрол върху сайта. А според запознати без този контрол сайтът почти сигурно е щял да бъде продаден на Yahoo или Microsoft. Паркър е принуден да напусне Facebook през 2005 г. заради арест, свързан с притежание на наркотици, след което става управляващ партньор на Founders Fund, базиран в Сан Франциско фонд за рисков капитал. Паркър все още действа като неформален съветник на Зукърбърг.
Снимка: Ройтерс
Още галерии
Разпродажбата може да се дължи на факта, че Facebook ще представи на 26-и юли финансовите си резултати за второто тримесечие. Напоследък многократно се появяваха опасения, че растежът на социалната мрежа може да се забави значително.
Проблемът при това не е в броя на потребителите, които са около 900 млн., а по-скоро в жизненоважните приходи от реклама. Те са основният източник на доходи на компанията, основана от Марк Зукърбърг.
Много потребители поддържат сега контакт с приятелите си чрез приложение за смартфон или таблети. Малките екрани на телефоните обаче едва позволяват показване на реклами. Стратезите на Facebook работят трескаво, за да намерят решение на тази дилема.
Facebook изпадна в немилост сред инвеститорите заради несполучливото първично публично предлагане – акцията се предлагаше на цена от 38 долара и още на втория ден започна да пропада. В дадени моменти тя спадна до 25,52 долара, но успя да се възстанови над 30 долара, преди вчера отново да поеме надолу.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в
Google News Showcase.
преди 12 години Акции на нищо не купувам! :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар