Допреди няколко години рекламният бизнес в Европа растеше по-бързо от средния ръст на икономиката. Сега не е така - оказа се, че ако икономиката расте, то не е задължително и рекламата да расте. Нe обаче и в България. Ако тук икономиката се възстанови и рекламата ще тръгне нагоре.
Тази теза разви Даниел Кнап, директор на отдел „Рекламни анализи“ в IHS Screen Digest, в рамките на конференция за интернет и нови технологии Webit. По думите му макроикономическият успех на страната корелира пряко с рекламните бюджети.
Според Кнап българският рекламен пазар се движи преди всичко от телевизиите, въпреки че тв рекламата е под 50% от целия рекламен микс. Въпреки това обаче пазарът в страната не е толкова зависим от телевизионната реклама, колкото са руският и турският, смята експертът.
„Трябва да разберем как различните медии влизат в интеракция една с друга, защото именно симбиозата на медийните канали е в основата на бъдещето“, каза още Даниел Кнап.
Макар и тепърва да се заражда, мобилната реклама е ключова за развитието на българския пазар, заяви от своя страна Тимотей Гала, изпълнителен директор на Httpool.
По думите му именно онлайн рекламата тласка пазара до стойностите от преди икономическата криза и пика през 2008 г.
Мнението му се доказва и от статистиката. Световният пазар на мобилна реклама (брутен обем) през 2011 г. е оценен на 3,8 млрд. евро, показва публикуваният миналата седмица доклад на IAB. Според анализаторската компанния Econsultancy пък над 77% от изследваните компании планират да увеличат инвестициите си в мобилна реклама през тази година. А по данни на Mobile User Experience Trends Briefing потребителите с мобилни телефони в световен мащаб са достигнали 86% от населението на земята.
„Ще ви издам една тайна - тайната на ефективната реклама. Инвестирайте парите си там, където получавате резултати“, каза още Гала.
Тази тенденция се вижда и при банковите услуги. „Мобилните разплащания ще съставляват 15% от плащанията с карти до 2013 г.", поясни Красимира Райчева, мениджър на Visa Европа за България. По думите ѝ 3% от общия разход е с Visa карти, като един на всеки 33 лева в страната се плаща с карти в момента. „Веднъж щом клиентът направи електронно разплащане, няма как да се върне назад", твърди още Райчева.
Investor.bg e медиен партньор на Webit.