Щетите от компютърното пиратство в света през 2011 г. нараснаха с 4,6 млрд. долара в сравнение с 2010 г. и достигнаха 63,4 млрд. долара, съобщи ИТАР-ТАСС, като се позова на данни на доклад, публикуван от организацията Business Software Alliance (BSA).
Сумата представлява исторически рекорд, откакто се води подобна статистика.
Според документа най-големи са загубите на производителите на софтуер в САЩ и Китай, съответно 9,8 млрд. долара и 8,9 млрд. долара. На трето място е Русия с 3,2 млрд. долара.
Пиратският софтуер в Русия през 2011 г. е 63% от цялото качено програмно осигуряване, но това е с 2% по-малко спрямо предходната година.
Анализаторите на BSA отбелязват, че през 2011 г. световният показател за компютърно пиратство е нараснал забележимо на фона на бързия ръст в развиващите се икономики, главно в азиатския регион.
В доклада на организацията се отбелязва, че около 42% от програмите, качени през 2011 г. на компютрите в целия свят, са били пиратски копия.
При това 57% от потребителите, взели участие в проучването, са си признали директно, че използват нелегален софтуер.
преди 12 години Що го пишете в долари всичко. Превеждайте го в левове :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Няма да се уморя да повтарям:-пиратския софтуер е ПР. И сега има непробиваеми системи. Всяка компания може да защити софтуера си добре - но дали го иска! Ако се защити добре означава, да се обрече на изчезване. Веднага ще и се намери недобре защитен заместител.- "загубите" са неизчислими понеже, изпиратствано "копие", не означава закупено такова при липса на достъп до "пиратско". Както казва един герой на Тери Пратчет "издава ли шум падащо дърво в гората, ако няма кой да го чуе?" т.е. бих ли си подновил софтуера ако нямам нужда и не знам за него.- патентоването на софтуер е неестествен, понеже е продукт който се развива според нуждите на хората, а не откритие. Откритието е само самия компютър но не и неговото последващо развитие и обслужване. Развитието на един продукт е поне двустранен процес поради което не подлежи на патентоване. Иначе би трябвало да искаме печалби от всеки подкрепен чрез закупуване софтуер. Патентоването е порочно априори и не води до откривателстване. отговор Сигнализирай за неуместен коментар