През 2015 г. се предвижда седемдесет и пет процента от българите да използват интернет. Според данните от 2010 г. едва 49% от хората са имали достъп до глобалната мрежа, затова амбициите са в оставащите 30 месеца да се създадат условия една четвърт от населението да получи тази възможност, съобщиха от министерството на транспорта.
Тези цели са заложени в проекта за национална програма „Цифрова България 2015”, публикуван за обществено обсъждане на интернет страницата на министерството на транспорта http://www.mtitc.government.bg.
Програмата залага и на въвеждането на по-бърз интернет със скорост, равна или по-висока от 30 мегабайта в секуда (Mb/s), който да бъде осигурен от поне 90% от всички фиксирани линии.
В документа е записано още, че през 2015 г. до 35 на сто от свързаността трябва да се осигурява от фиксирани широколентови връзки. Целта е оптичната широколентова инфраструктура да достига и до всички училища, здравните и лечебните заведения като минималната скорост се очаква да бъде 20 Mb/s, се посочва в документа.
За изграждането на широколентов достъп в отдалечените селски райони е осигурен финансов ресурс от 20 милиона евро от оперативна програма „Регионално развитие”. Още 7,5 милиона евро се предвиждат и за изграждане и подобряване на центровете за информационни и комуникационни услуги, свързани с предоставянето на здравни съвети, различна форма на бизнес подкрепа, общински услуги и др.
Електронните административни услуги са друг акцент в програмата, като финансирането на тези услуги ще стане с помощта на оперативна програма „Административен капацитет”. Целта е да се реализират качествени онлайн услуги, а също да се усъвършенстват оперативно съвместимите информационни системи, както и тези за обмен на данни между различни звена в централната администрация.
По оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” се изпълняват общо 12 процедури за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, насочени към по-ускорено внедряване на информационните технологии в държавната администрация.