Китайската технологична компания Proview се провали в опита си да разшири обхвата на съдебния процес за търговската марка IPAD срещу Apple и в Съединените щати. Окръжният съд в Санта Клара е отхвърлил исковете по заведеното на 17-и февруари дело заради използването на името IPAD, пише Wall Street Journal. По този начин съдът е изпълнил искането на Apple да не се дава ход на делото.
Съдия Марк Пиърс оправдава решението с факта, че и двете компании са се съгласили да продължат правния спор в Хонг Конг. Proview не е открила никакви доказателства, че изборът на Хонг Конг като място за юрисдикцията е "неразумен или несправедлив", пише WSJ, цитирайки решението на съда.
Proview обвинява Apple, че концернът е действал чрез измама, за да получи правата за името iPad. В иска се говори за заблуда и измама, тъй като през 2009 г. Apple придобива държаните до този момент от Proview права върху името не директно, а чрез поставена бтитанска компания с името IPAD (съкращение на IP Application Development). При това тогава Apple не е обявил, че ще ползва името.
Според китайската държавна агенция Синхуа двете страни се стремят към извънсъдебно споразумение под ръководството на съда в провинция Шъдзяджуан в Южен Китай. Според адвоката на китайците Сие Сиенгуй в момента текат началните разговори. Apple дори вече е предложил оферта, която обаче била отхвърлена от Proview. Все още представите за обезщетение на двете страни били раздалечени.
Proview е запазил правата над марката още през 2000 г. за редица държави, сред които и Китай. По-късно концернът обаче откупува правата за 55 104 долара. Остава неясно дали правата за китайския пазар са били включени в сделката. Proview твърди, че продажбата на IP Application Development е станала чрез тайванското дъщерно дружество, което обаче никога не е било упълномощавано да право това. Китайската компания никога не била давала съгласието си за продажба и затова все още притежавала правата за Китай.
В средата на февруари дори се стигна до единични конфискации на iPad в Китай, но малко по-късно продажбата на устройствата бе възобновена.
Всичко за спора между двете компании четете тук!