Британското правителство осветли плановете си да събира лични данни от Twitter, Facebook и други сайтове. Както съобщава обаче съюзът на провайдърите, тяхната дейност не е включена в плановете, пише The Daily Telegraph.
Според планираната програма полицията и тайните служби ще получават достъп до протоколите за това кой кога и с кого е комуникирал в социалните мрежи. Това ще важи и за т. нар. услуги Instant Messaging (като Skype) и за онлайн игри. Тези данни би трябвало да се предоставят на властите от операторите, които обаче твърдят, че не са уведомени за вменените им нови задължения.
„Важно е предложенията за разширяване на наблюдението и събирането на данни в тази нова среда за комуникации да са премерени и да зачитат свободата на изразяване, както и неприкосновеността на личния живот на потребителите. Тези предложения трябва да бъдат дискутирани открито и прозрачно", се казва в декларация на Internet Service Providers' Association (ISPA).
Британското вътрешно министерство е създало специална група Communications Capabilities Directorate, която да се занимава с новия проект, като минималният й начален бюджет е 14 млн. паунда (16,7 млн. евро). Готовият проект се очаква да бъде представен през април тази година, а нужните законодателни промени трябва да станат факт най-късно през юни 2015 г.
Вътрешното министерство щяло да се съобрази с мнението на частния бизнес. „От особена важност е полицията и тайните служби да получават достъп до данните при определени обстоятелства, например при преследване на капиталови престъпления и тероризъм и защита на обществото. Срещаме се редовно с представители на телекомуникационния бранш, за да сме сигурни, че тази възможност ще бъде реализирана, без да се нарушава неприкосновеността на личния живот."
преди 12 години Да ми ги разправят на старата капа... чист Биг Брадър, като в "1984" си е това отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Капиталови престъпления хахахаха :D :D :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар