IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Бразилия взема мерки срещу абонатите на Twitter

Щатът Гояс иска разрешение от съда да блокира акаунти на потребители, които предупреждават за радари по пътищата

18:29 | 07.02.12 г.
Автор - снимка
Създател
Бразилия взема мерки срещу абонатите на Twitter

Планираното въвеждане на регионални филтри на платформата за микроблогинг Twitter вече дава първи резултати.

Прокуратурата на щата Гояс е подала молба за блокиране на Twitter съобщения, които показват например „капани“ на радари по пътищата. Гояс ще иска в бъдеще да може да деактивира акаунти на потребители в Twitter, които предупреждават за местонахождението на радарите на местната пътна полиция, пише бразилският всекидневник Estadão.

Според публикацията местните власти се опасяват, че предупрежденията за радари и пътни знаци чрез Twitter са в ущърб на безопасността на населението, тъй като полицията не може да си върши съвестно задълженията. С контролите броят на катастрофите е спаднал чувствително, а освен това нарушителите избягвали наказания и глоби. Ако заявлението за предварително разпореждане бъде уважено, потребителите са заплашени от глоби до 500 000 реала (над 220 000 евро) на ден.

@RadarBlitzGo с почти 12 000 последователи е свалил предупрежденията по собствена инициатива. Други абонати като @LeiSecaRJ от щата Рио де Женейро обаче се ядосват публично на заплашващата ги блокада.

В края на януари Twitter обяви, че ще замени глобалния си филтър чрез регионални, ако бъде принудена да направи това по юридически причини. „Докато разширяваме присъствието на социалната мрежа в глобален мащаб, в част от държавите, където навлизаме, свободата на словото се възприема по различен от нашия начин. Понякога толкова различен, че е невъзможно да съществуваме там, ако не се съобразим с това“, пише в становището на Twitter.

„Има и страни с подобни на нашите ценности, но те пък имат своите исторически и културни различия, които отново налагат ограничаване на част от споделяната информация. Пример за това са Франция и Германия, които забраняват пронацистките агитации."

Самото обявяване предизвика същински поток от туитове, които обвиняват платформата в цензура. Блогърите вече заявиха в един глас, че интернет и социалните мрежи са „отворени платформи“, където всеки може да изкаже собственото си мнение и становище и именно това ги прави толкова привлекателни за обществото.

Много от блогърите виждат връзка с инвестицията от 300 млн. долара на принца на Саудитска Арабия Ал-Уалид бин Талал, който придобива почти 4% от платформата. Други предполагат, че Twitter опипва почвата за навлизане на китайския пазар, където доброволно ще се подложи на държавна цензура. Това би била решителна крачка напред в разширяване на пазарните й позиции.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:14 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още