Главният изпълнителен директор на американския технологичен гигант Hewlett-Packard Мег Уитман трябва да получи възнаграждение за финансовата 2011 г. на стойност 16,5 млн. долара, по-голямата част от който представлява опция за закупуване на акции на компанията, сочат документи, подадени в Комисията за ценните книжа и борсите на САЩ, цитирани от РИА Новости.
Заплатата на Уитман, която през септември миналата година замени на поста Лео Апотекер, е само 1 долар. Размерът на опцията за закупуване на акции е на стойност 16,15 млн. долара, а останалите компенсации са на стойност 372 600 долара.
За миналата година най-високо е заплащането на Апотекер, като възнаграждението му надхвърля 30 млн. долара, от които 1,15 млн. долара заплата, 6,4 млн. долара премии и 17,66 млн. долара в акции на компанията.
Утвърждаването на възнагражденията на висшия мениджърски персонал на НР, включително пакетите с акции, е включено в дневния ред на годишното събрание на акционерите, насрочено за 21 март 2012 г.
Между останалите въпроси за обсъждане е изборът на членове в борда на директорите, като отсега е ясно, че бившият президент на Verizon Communications Лари Бабио напуска, а кандидатурите на Сари Балдауф и Доминик Сенекьор няма да бъдат издигнати отново.
Съгласявайки се да работи със заплата от 1 долар годишно, Мег Уитман стана член на кръга от ръководители на компании от сектора на информационните технологии, поставили доходите си в пряка зависимост от успехите на компанията и печалбите на акция.
Още през 1997 г. бившият съсобственик и главен изпълнителен директор на Apple Стив Джобс се отказа от всякакви фиксирани възнаграждения.
Годишна заплата от 1 долар получават и съоснователят на Google Сергей Брин и настоящият главен изпълнителен директор на компанията Лари Пейдж, председателят на борда на директорите ѝ Ерищ Шмид, главният изпълнителен директор на Cisco Джон Чеймбърс и Лари Елисън, който изпълнява същата длъжност в Oracle. От 1 януари догодина това ще бъде и базовата заплата на Марк Зукърбърг във Facebook.
Hewlett-Packard остава лидер на пазара на персоналните компютри, като през четвъртото тримесечие на 2011 г. е продала 14,7 млн. броя, макар това да представлява спад от 16,2% на годишна база.
преди 12 години в БГ никой няма право да получава трудово възнаграждение от 1лев. Тази леля явно ще трябва да връща пари, за да си плати застраховките. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години "За миналата година най-високо е заплащането на Апотекер, като възнаграждението му надхвърля 30 млн. долара, от които 1,15 млн. долара заплата, 6,4 млн. долара премии и 17,66 млн. долара в акции на компанията."1.15+6.4+17.66=25.21 ,а не на 30 млн. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години всъщност ако искаме да видим как изглеждат рептилийте нека видим изпълнителните директори на големите компаний отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Това със бонусите на висшето ръководство е един от най-големите проблеми на съвременното общество. Тези по върховете получават главозамайващи главите ни цифри на нас работниците където им вадим бонусите и носим компаниите на гърба си! Получават по 1$ заплата, за да не би случайно да платят повече данъци или соц.о-ки. Дакъка за приходи от акции е 15%, а за заплата 30% като на 116000$ трябва да се платят и соц.о-ки.Но законите така се правят. За богатите и за бедните различно!След като започнаха /милиардерите/ яростна война със синдикатите чрез всякакви методи/която почти са спечелили/ сега мачкат и работника до рекордни нива на производителност чрез лекетата сио дето пребират тлъсти пакети от акции за да експлоатират всички ресурси на тази планета/включително и хората/ до макс.степен.Аз не я приемам тази икономика като устойчива. Разбирам я по-скоро като самоубииствена. И първите резултати са налице с глобалната промяна на климата следствие дейността на тези високоплатени ***! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години боко виж хората какви заплати получават отговор Сигнализирай за неуместен коментар