Платформата за микроблогинг Twitter обяви в блога си, че вече ще цензурира част от съобщенията, разпространявани в социалната мрежа и ще блокира съдържание, което влиза в противоречие с местни закони. Това ще става чрез регионални, вместо както досега с глобални филтри.
„Докато разширяваме присъствието на социалната мрежа в глобален мащаб, в част от държавите, където навлизаме, свободата на словото се възприема по различен от нашия начин. Понякога толкова различен, че е невъзможно да съществуваме там, ако не се съобразим с това“, пише в становището на Twitter.
„Има и страни с подобни на нашите ценности, но те пък имат своите исторически и културни различия, които отново налагат ограничаване на част от споделяната информация. Пример за това са Франция и Германия, които забраняват пронацистките агитации."
"Но от днес сме в състояние, в случай на нужда да блокираме изказвания на потребители от определени държави, докато съдържанието обаче ще остава видимо от други държави“, обяви още платформата. Компанията уверява същевременно, че потребителите ще бъдат ясно информирани за блокирано съдържание и причините за това.
Самото обявяване предизвика същински поток от туитове, които обвиняват платформата в цензура. Блогърите вече заявиха в един глас, че интернет и социалните мрежи са „отворени платформи“, където всеки може да изкаже собственото си мнение и становище и именно това ги прави толкова привлекателни за обществото.
Много от блогърите виждат връзка с инвестицията от 300 млн. долара на принца на Саудитска Арабия Ал-Уалид бин Талал, който придобива почти 4% от платформата. Други предполагат, че Twitter опипва почвата за навлизане на китайския пазар, където доброволно ще се подложи на държавна цензура. Това би била решителна крачка напред в разширяване на пазарните й позиции.
Заглавията в журналистическите статии подчертават подозрението в ценузра. Юлиян Йорк от неправителствената организация Electronic Frontier Foundation (EFF) обаче намира този шум за прекомерен.
Блокираните туитове наистина могат да бъдат наречени „цензура“, но и Twitter не е над закона, смята той. „Най-важното в такива случаи е прозрачността, а точно това обещава Twitter", пише представителят на EFF в блога си. "Google също е прозрачна, що се отнася до блокираните и премахнати съдържания, а Facebook – по-скоро не“.
преди 12 години Голяма грешка! отговор Сигнализирай за неуместен коментар