Американският мобилен оператор AT&T ще предложи на американското министерство на правосъдието да се откаже от до 40% от дяловете на T-Mobile USA.
По-рано ведомството поиска блокиране на сделката за изкупуването на местното подразделение на Deutsche Telekom - T-Mobile USA, от AT&T, оценено на 39 млрд. долара, защото се опасява, че сливането на двете компании (втори и четвърти по големина на пазара) ще се отрази негативно на конкурентната среда в сектора.
Заедно двете компании ще имат 43,4% пазарен дял от телекомуникационния пазар в САЩ, спрямо сегашните 32 на сто за купувача, предаде Bloomberg.
Сега AT&T иска да разпръсне тези опасения чрез продажба на дялове на трети страни.
Новият план на мобилния оператор е и реакция на изказване на председателя на американската телекомуникационна агенция Federal Communications Commission (FCC) Джулиъс Генашовски, който поиска съдебно изслушване заради сливането, което се е случило само в 0,3% от изкупуванията от 1990 г. насам. В по-голяма част от случаите тези дела се решават извън съдебната зала, твърди CNN.
Правосъдното министерство на САЩ обаче е спечелило около 50% от заведените дела, с които се е опитало да предотврати различни сливания.
Заради изказването на Генашовски AT&T и T-Mobile USA изтеглиха заявлението си за сливане от FCC, за да се концентрират върху съдебния процес. Освен това AT&T обяви, че ще иска създаването на фонд от 4 млрд. долара в случай на евентуален провал на придобиването. При такъв сценарий телекомът би искал да получи 3 млрд. долара в брой за компенсация.
Според цитирани от Bloomberg анализатори новият ход на AT&T за разпарчетосване на T-Mobile няма да омилостиви властите. Кевин Смитън, анализатор в Macquarie Securities, определи плана на AT&T като „проблематичен", защото няма много потенциални купувачи. Освен това пазарният лидер Verizon Wireless не може да е е алтернатива според правосъдното министерство, защото в такъв случай също ще придобие заплашително голям дял.