В средата на следващата година трябва да започне изграждането на широколентовия достъп до интернет, обяви пред икономическия форум „Southeast Europe i* Forum” заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Валери Борисов.
По своята същност това са дигиталните магистрали на България, осигуряващи супербърз и качествен достъп до световната мрежа, поясни зам. министърът. Той добави, че по разчети на ведомството през 2013 г. вече трябва да са факт първите „отсечки от тези магистрали”.
Борисов представи визията на правителството за развитие на информационните технологии, в която основен акцент са изграждането на дигитални магистрали и максимално бързо развитие на електронното правителство.
Приоритетите на кабинета са свързани с общия европейски дигитален ред, който предвижда осигуряване на широколентов достъп на всички граждани в ЕС до 2020 г.
Към 2015 г. пък 50% от гражданите на ЕС се очаква да ползват услуги на електронното управление. За целта Брюксел предоставя 9 млрд. евро за изграждане на скоростни и високоскоростни широколентови мрежи в периода 2014-2020 г.
В началото на ноември започна първата фаза на инициативата за бърз интернет, която включва прединвестиционно проучване.
Паралелно започна и разработването на техническо задание и тръжна документация за възлагане на проектирането и изпълнението на широколентови мрежи с отворен достъп в отдалечени селища в цялата страна.
Данни на ЕК сочат, че увеличаването само с 10% на широколентовия достъп до интернет води до повишаване на икономическия растеж с 1-1,5%.
преди 12 години Картели в България при банките и телекомите, в които участват и регулаторите като пионки. Само вижте цените спрямо доходите - http://convergingtechnology.eu/threats-for-developing-countries/Това са също важни въпроси за решаване! отговор Сигнализирай за неуместен коментар