IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Над 2,1 млн. българи вече са във Facebook

Бягството в социалната мрежа е често срещана алтернатива на другите по-традиционни форми като гледане на телевизор

11:20 | 07.11.11 г.
Автор - снимка
Създател
Над 2,1 млн. българи вече са във Facebook

Няма общовалидна рецепта кога е настъпило пристрастяване. Като всяка друга зависимост и зависимостта към Facebook е на границата, която се преминава - когато виртуалните контакти напълно изместят реалните и станат предпочитани пред общуването лице в лице, смята Бакрачева.

Многобройните приложения, които Facebook предлага като ферми, аквариуми, късметчета и други, изпълняват основната мисия на социалната мрежа - създават чувство за общност и сплотеност, т.е. помагат на хората да се почувстват желани участници в едно общество, въпреки че е виртуално.

Неудовлетворението в личен план нерядко кара човек да търси компенсация чрез виртуални контакти, основани на илюзорни представи. "Не Facebook е причината за разпадане на една връзка, а потребността, която кара хората да прибягват до ползването на тази форма на виртуална комуникация", коментира Маргарита Бакрачева.

Според нея, ако останат на това ниво, без да преминат офлайн, всички "забежки" остават в рамките на нереализираните желания и на фантазно проиграване на ситуации. Тя е категорична, че Facebook не може да разбие една връзка, ако човек е щастлив в нея и се чувства емоционално стабилен.

Реална заплаха има, ако с помощта на виртуалната мрежа човек срещне партньор, който се окаже подходящ или поне така изглежда. "Виртуалният контакт, за разлика от реалния, дава само частична информация, гласи коментарът на психолога. Когато седим зад екрана, ние се осланяме на прочетените думи и избрания поместен визуален материал. Всичко останало - жестове, мимики, вибрации - остава скрито, а ние сами си доизграждаме образа на хората, с които общуваме във Facebook.

Тя предупреждава, че често изграденият от нас образ не се припокрива с реалния. "За съжаление няма застраховка, че можем да уловим подвеждащите послания", казва Бакрачева. Според нея социалната платформа предлага количество за сметка на качеството и задълбочеността на контакта.

Бягството във Facebook е често срещана алтернатива на другите по-традиционни форми като гледане на телевизор например.

Все пак социалните мрежи са част от реалния живот, смята специалистът. Ако се концентрираме върху ползата - издирване на изгубени приятели и познати, намиране на съмишленици, лесен и бърз достъп до информация, която ни е полезна, участие в различни инициативи, поддържане на много контакти, ползите са повече от очевидни.

Накратко: и тук важи общовалидното правило, че е важно да се спазва мярката.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:57 | 12.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още