По този начин Китай ще стане втората нация след САЩ, която ще стори това. За разлика от САЩ и Русия обаче азиатската страна все още е изпълнена с ентусиазъм. Докато американците планират да пратят отново хора сред звездите най-рано след две години, а руската космическа програма страда от хроничен недостиг на средства, китайците са изпълнени с амбиции. След луната на дневен ред са Марс и Венера, казва Уо Уейжън, началник на китайската лунна програма.
Пекин иска да настигне Запада във всяко отношение. Космическите изследвания ще бъдат мощен символ за техническия прогрес на страната. Стартиращите ракети и снимките от орбита ще покажат и на собственото население колко далече е отишла страната и ще го накарат да се гордее с постигнатото.
Китайската космическа програма обаче не иска участва в общи проекти, които вече се изпълняват от преди повече от 40 години. Например в космическите станции – китайските модули се планира да са доста по-удобни от тези на международната космическа станция ISS. „Наша собствена станция ще означава голям пробив за Китай“, казва говорител на CNSA.
И докато на Запад заради икономическата криза бюджетите за изследвания се свиват, китайските амбиции не са под въпрос. „Щом вече сме решени, ще продължим натам“, казва Циан Уейпин, висш функционер на CNSA, цитиран от China Daily. Като водеща страна Китай била задължена да тласка напред развитието на космическите науки.
преди 13 години ниското ка4ество на китайските ракети е световноизвестно Дано поне да не объркат пътя и да не се блъснат в .........Слънцето ."Не мом4ета,не натам невярвайте на вашия телескоп това не е Марс това е Луната" (например):)))))))))). отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Браво на китайците! Запада в последните 20 години само тъпче на едно място като няма конкуреция. Бъдещето е само в космоса. Скоро на Земята ще стане тясно за всички и ресурсите ще свършат. Ако не се излезе в космоса по-бързо народите ще имат големи проблеми. отговор Сигнализирай за неуместен коментар