Първоначално тази услуга ще бъде достъпна само на английски език посредством приложение за операционната система Android и ще позволява трансфер на средства само в една валута (евро) на картите Visa и VPAY, които са издадени в Европа. Поддръжката на други операционни системи, валути и плащания в страни извън Европа ще бъде осигурена в следващите няколко месеца. Айлиф очаква в България тази възможност да е налична до 2-3 месеца, като в момента компанията води преговори за въвеждане на технологията с българските банки.
Известията на Visa са услуга, която известява регистрираните за нея картодържатели на Visa в реално време, когато тяхната карта е използвана за извършването на покупка или изтегляне на пари в брой. Тя използва платежната мрежа на Visa Europe, за да обработва информацията.
„Начинът, по който плащаме, се променя. Това се дължи на бързото развитие на новите технологии и растящата нужда на потребителите от по-гъвкави решения за разплащания. Все по-често ще плащаме със смартфоните си. Вече наблюдаваме ранното възприемане на мобилните разплащания“, заяви Айлиф. Според него през следващите няколко месеца ще видим масовото навлизане на NFC технологии, усъвършенствани услуги за лоялност и електронна търговия, и в крайна сметка пускането на нов дигитален портфейл“.
Само през 2010 г. над 400 частни фирми в света са инвестирали повече от общо 1,1 млрд. евро в развитието на технологии за електронни разплащания, а до 2013 г. 15% от всички електронни плащания ще се извършват през мобилен телефон, според консултантската компания Capgemini.
Айлиф цитира и проучване на McKinsey, според което разплащанията в кеш струват на всеки европеец по 200 евро на година. „Това са скрити разходи за потребителите, свързани с управлението на теглене на пари, самото печатане на банкноти и др. Но тези разходи се поемат от потребителите, защото са включени в цените на продуктите и услугите“, каза още мениджърът.
Според изследване на Moody's, извършено в периода 2003-2008 г., електронните плащания са добавили 0,2% към ръста на брутния вътрешен продукт на година. За всеки ръст от 10% на мобилните плащания се получават по 2,4% ръст на БВП. Подобно проучване по поръчка на Европейската комисия в момента прави и Visa.