По време на откриването на Франкфуртския книжен панаир комисарят за цифровия дневен ред Нели Крус намекна, че може би е нужна регулация на пазара на електронни книги, за да се засили ползването на отворени формати. В своя реч тя отбелязва, че има подобни отворени стандарти, които обаче в момента се ползват рядко. „Докато електронното издателство се развива добре, трябва да помислим как да насърчим оперативната съвместимост“, казва тя, цитирана от ZXNet.
Става дума за възможността потребители да пренасят съдържание от което и да е устройство на който и да е производител на друго и да може да ползват закупените електронни книги и след „живота“ на устройството за четене. От това полза ще имат не само потребителите, но и малките, независими оператори на съдържание.
На журналистическо запитване от пресофиса на Крус отговарят, че комисарят не е имала предвид конкретна компания. Лидерът Amazon например дава възможност за конвертиране на документи от свободния формат ePub в своя собствен, обратното обаче не е възможно. Същото важи и за конкурента Kobo, докато германският производител Weltbild разполага с електронен четец, който директно разчита формата ePub.
Крус критикува и факта, че много държави облагат електронните книги с по-високо ДДС от традиционните формати на хартия. Тъкмо в продължаваща икономическа криза обаче пазарите с възможност за ръст би трябвало да не бъдат изкуствено препъвани по подобен начин. Комисарят похвали дейността на издателствата по отношение на търговията с международни лицензи. В областта на книгите това не било проблем, за разлика от музиката и филмите.