Основанията за евентуален успех на LTE са поне две: по-добра скорост - до 150 Mbit/s при сваляне и 50 Mbit/s при качване на съдържание, но също така и еволюционният характер на технологията, който я прави по-приемлива за инсталиране от страна на телекомите. Според последните световни прогнози, до 2016 година потребителите на високоскоростен мобилен интернет ще достигнат 5 милиарда.
До този момент преди всичко смартфони с операционната система Android поддържат 4G. Наскоро Microsoft представи телефони с Windows Phone с възможност за LTE, но не стана ясно кога те ще бъдат пуснати в продажба. Главният изпълнителен директор на Apple Тим Кук заяви през април, че устройствата с 4G не са приоритет за компанията. Като причина за това той изтъкна високия разход на енергия и други „компромиси в дизайна“, които Apple не иска да допуска.
През август М-Тел получи лиценз за тестване на LTE мрежа и в момента в пет от големите градове – София, Варна, Пловдив, Бургас и Русе се използва най-бързата скорост за мобилен интернет – до 42 мегабита.
Според Globul обаче за момента инвестицията в LTE в България не е икономически обоснована, тъй като съществуващите HSPA/HSPA+ мрежи все още притежават неизползван капацитет, при това на фона на сравнително ниско проникване на услугите за мобилен интернет в сравнение с други страни от ЕС.