Новият потребителски интерфейс премахва множеството прозорци, които носеха и самото име на операционната система. Така Windows 8 се превърна в първия сериозен опит на Microsoft да конкурира Apple при таблетите, а на конференцията софтуерният гигант представи с партньори като Acer и Samsung новата система на редица устройства със сензорен интерфейс, вкл. таблети и лаптопи.
Въпреки това обаче Microsoft ще продължи да поддържа познатия Windows интерфейс, като някои функции (напр. мениджърът на задачи) ще бъдат достъпни само в традиционния Windows интерфейс.
"Не смятаме, че десктопът е място, което вие никога няма да искате да посетите, сякаш е наказателно поле", смята Стивън Синофски, президент на подразделението Microsoft Windows.
Същевременно новата система променя и начина, по който разработчиците създават приложенията си. В следващите седмици Microsoft ще ги насърчава усилено да пишат програми в Metro стил, защото Microsoft трябва да разполага с богата селекция от сензорни приложения, с които да предложи алтернатива на Apple.
Сред другите важни нововъведения трябва да се отбележи функцията Windows To Go, която позволява преместване на операционната система и всички потребителски данни на USB носител и прехвърляне на нов компютър.
Windows 8 крие положителна изненада и по отношение на хардуерните изисквания и е по-скромна в изискването си на ресурси. След старта си Windows 8 ползва само 281 мегабайта памет, докато Windows 7 SP1 има нужда от 404 мегабайта. При самото стартиране разликата е също голяма – вместо 32 процеса при Windows 7 в новата операционна система активни са само 29. Според официалното становище на Microsoft Windows 8 има същите хардуерни изисквания, както и нейните предшественици Windows 7 и Vista, a дори и по-ниски.
Системните изисквания към Windows 7 са: процесор с честота 1 GHz, оперативна памет 1 GB (за 32-битова версия) или 2 GB (за 64-битова), дисково пространство 16 GB (32-битова ОС) ил 20 GB (64-битова), видеокарта от клас DirectX 9 с драйвери WDDM 1.0. Един от най-силните козове на новата операционна система ще бъде съвместимостта както с Intel, така и с ARM хардуерни платформи, което ще позволи на системата да работи на широк спектър от устройства, вкл. таблети.
Засега липсва информация кога ще излезе новата операционна система, но според повечето пазарни анализатори Windows 8 ще се появи на пазара през втората половина на 2012 г.
Паралелно с новата операционна система ще бъде предоставен и Internet Explorer 10, който ще стане първият браузър на Microsoft с вградена поддръжка на сензорно управление.
преди 13 години Като излезе ще видим.На такива представяния винаги се набляга на новите неща, но нерешените проблеми водят до не/успеха на операционната система. Основния коз на Ейпъл е качеството! отговор Сигнализирай за неуместен коментар