Hewlett-Packard (HP) е изправен пред най-голямото преструктуриране в историята си. Лидерът на световния компютърен пазар може да обособи PC бизнеса си в отделна компания. HP обмисля всички варианти за това, включително пълна или частична раздяла, стана ясно на специална пресконференция, пише Financial Times.
След IBM това би бил вторият „динозавър“ в американската компютърна индустрия, който се разделя от PC бизнеса си. През миналата финансова година HP е имала оборот от 40 млрд. долара от този отдел, почти една трета от всички приходи на компанията. За печалбата този бизнес е допринесъл с 2 млрд. долара. Решението е част от мащабен проект за трансформиране на компанията в светлината на мащабна промяна на потребителските навици и реалния ефект върху сектора от таблетите.
Същевременно Hewlett-Packard обяви, че малко повече от година след като закупи Palm за 1,2 млрд. долара, възнамерява да излезе от пазара на таблети и смартфони и като следствие от това спира работа по нови устройства с платформата webOS. По този начин ръководеният от бившия шеф на SAP Лео Апотекер концерн признава грешното си решение да придобие Palm.
Компанията не можела да се бори с успешни конкуренти, като устройствата на Apple - iPhone I iPad, както и със смартфоните с операционна система Android. Компанията ще продължи да проучва възможностите да използва webOS в бъдеще, като сега предстои да се провери как стойността на софтуера WebOS може да „се оптимизира“. Не е изключено HP да реши да лицензира webOS, но това решение все още не е взето, пише Financial Times.
Спира се и поддръжката на таблета TouchPad, който не успя да изкара и два месеца на пазара. Времето на живот на устройствата са оставащите до края на годината месеци.
Представените резултати за третото финансово тримесечие подчертават проблемите на фирмата. Продажбите са скочили почти символично от 30,7 на 31,2 млрд. долара и с това оправдаха очакванията на Wall Street. Печалбата на акция скочи от 75 на 93 цента, което се дължи преди всичко на намаляване на разходите. За четвъртото тримесечие Апотекер очаква приходи межди 32,1 и 32,5 млрд. долара и печалба на акция от 0,44 долара. Така за цялата финансова година очакванията са за приходи от 129 до 130 млрд. долара. Така излиза, че Apple ще изпревари HP като най-голям IT концерн още през 2011 г.
Преди да представи финансовите резултати, председателят на надзорния съвет Лео Апотекер, който оглави HP през ноември, обяви, че ще преориентира целия бизнес модел на базирания в Пало Алто концерн към софтуера. Специализацията на друга компания от бранша с богата история – IBM, служи за пример на много IT концерни. Вместо да се концентрира върху производството на стандартни компютри с ниски маржове, синият чип предлага на фирмите сървъри, софтуер и услуги. Това не само гарантира по-високи приходи, но и прави концерна по-малко зависим от промените на конюнктурата. А в момента те са особено големи именно в този бранш – в Европа броят на продадените устройства през миналото тримесечие спадна с 19%. И в САЩ, предвид продължаващата криза, бизнесът върви доста бавно.
През 2005 г. IBM продаде компютърния си бизнес на китайската компания Lenovo за 1,75 млрд. долара и по този начин катапултира китайците във Висшата лига на PC производителите. „Разбрахме, че през 1981 г. бизнесът с компютри бе иновация, но 20 години по-късно вече не е. Крайно време е да си идем“, призна едва през миналата седмица изпълнителният директор на IBM Сам Палмисано на форум в Калифорния.
От години и HP бе призоваван от анализатори да се раздели с носещия загуби бизнес. Предишният изпълнителен директор - Карли Фиорина, не се реши на този ход. Оттеглилата се в през 2005 г. Фиорина, която през 2001 г. с покупката на Compaq за 25 млрд. долара разшири чувствително бизнеса с компютри на концерна, вместо да се раздели с него, реши в началото на 2005 г. да го слее с печелившия бизнес с принтери. Сливането щяло да направи HP по-ефективен и концернът щял да представя по-лесно и бързо новите си продукти на пазарите. Наследникът на Фиорина, Марк Хърд, отново раздели двата бизнеса само пет месеца по-късно.
Сега, по всичко изглежда, че Апотекер реагира и на натиска на многобройните големи инвеститори в концерна, сред които Blackstone и KKR, които от доста време пледират за раздяла с компютрите.
Основна част в новата стратегия на HP ще бъдат услугите, които са достъпни по мрежата – така наречените „облачни“ услуги. През миналото тримесечие този отдел е дал съвсем малко от общите приходи на концерна - едва 3,6 млрд. долара.
Но със сега анонсираната покупка на британската софтуерна компания Autonomy за 10 млрд. долара това ще се промени. Autonomy, с годишни приходи от 870 млн. долара, е специализирана в технология за търсене и теоретично пасва доста добре в новия бизнес модел на HP, който ще се концентрира само в предоставянето на услуги. Британската компания претърсва по поръчка на корпоративните си клиенти огромни бази данни, като електронна поща, телефонни разговори, видеа или сайтове.
Инвеститорите приеха плановете на концерна със смесени чувства. „Курсът на акциите ще реагира положително на новината за раздялата с компютрите, защото това е дълго очаквано решение“, писа Аарън Рекърс от Stifel Nicolaus.
Цената от 10 млрд. долара за Autonomy обаче е твърде висока. Борсовата стойност на компанията е едва 5,7 млрд. долара. За HP това би била най-голямата сделка след покупката на EDS преди 3 години. След като Bloomberg първа обяви новините, акциите на HP скочиха с 3%, за да завършат деня със спад от 4,2% до 30,07 долара.
преди 13 години Благодаря за корекцията, оправено е отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Годишните приходи не са 870 млрд., а са 870 млн. отговор Сигнализирай за неуместен коментар