Под угрозата от втора вълна на икономическа рецесия, собствениците на слабо ликвидни акции се опитват да надуят цените им (с невярна информация) и след това да ги изсипят на пазара, преди те да са паднали до реалната им стойност.
Изпращан по електронните пощи спам уверява, че стойността им е по-висока от сегашната, пише в свой анализ производителят на антивирусен софтуер Symantec. Подобна мошеническа тактика е известна като „pump-and-dump”, поясняват специалистите.
Така, в условията на нестабилна икономическа среда, мошениците се опитват да убедят много хора да инвестират в акции, за които се твърди, че ще устоят на пазара.
Така например наскоро в офиса на Symantec наскоро са получили голямо количество спам с реклама на слабо ликвидни акции на компанията Resource Exchange of America Corp. Самото съобщение съдържа умишлено насечени думи, като “Stoc ks” и “m oney”, за да не бъдат засечени от търсачките за спам.
Според компанията за антивирусен софтуер именно паниката на борсите през миналата седмица е активизирала спамъри и кибер мошеници, които искат да се възползват от объркването и да спечелят от дребни и неориeнтирани инвеститори в акции.
Паниката започна, след като миналата събота рейтинговата агенция Standard & Poor’s понижи дългосрочния кредитен рейтинг на САЩ. Заради опасенията, че световната икономика ще изпадне в рецесия, пазарите загубиха 4 трлн. долара.
Шампиони по генериране на въпросния спам според Symantec са САЩ и Китай, а най-голям обем от писмата е насочен към потребителите в Северна Америка.