По пътя си към концерн за 100 млрд. долара Facebook засяга всеки отделен сектор на интернет бизнеса, пише Businessinsider.
В момента Facebook е лидер по диспей реклама - според проучване на eMarketer тази година рекламодателите ще налеят във Facebook 2,19 млрд. долара за банери, лога и т.н. През последните години социалната мрежа винаги е в челото по приходи от този бизнес, но никога досега не се е стигало до предимство пред другите двама големи играча - Google и Yahoo.
Facebook е фактор и в сферата на социалните игри, които сега представляват индустрия за милиарди долари, и печели пазарен дял чрез реклама и кредити.
В сътрудничество с Amazon социалната мрежа развива и електронната търговия в самия Facebook.
Следващият голям удар обаче ще е музиката, твърди в свой материал технологичният сайт Giga Om. Това, че социалната мрежа преговаря за тази услуга с шведския онлайн доставчик на музикално съдържание Spotify, не беше тайна и досега. Според AFP самият създател на социалната мрежа Марк Зукърбърг е коментирал на срещата на Г-8 в Париж, че компанията му е заинтересована в "правенето на музикалната и филмова индустрия по-социални". Днес обаче Giga Om повдига завесата около новата услуга.
В лявата част на Facebook, където сега се намират секциите "снимки", "приятели" и "групи" ще има нова част - "музика". Тя ще се появи, след като потребител започне да ползва услугата на партньор на Facebook Music, например Spotify.
Едно "кликване" на новата икона отваря меню с музика, където ще има новини за това, дали приятели са посегнали към дадена песен, препоръки на приятели за някое изпълнение, любими албуми на приятели с техни корици, както и песни, наскоро прослушани от приятели. Освен това в горния десен ъгъл ще има "Live-Ticker", който ще информира за социалната и музикалната среда на потребителя.
В долния край на страницата ще има бутон "Play-Pause". Ако потребителят прекара курсора на мишката си през него, ще се появи прозорец с актуалната песен и възможността да се включи директно чрез Facebook Connect.
Все още не е ясно как Facebook може да прави пари от музикалните вкусове на потребителите си, защото легалното просвирване на музика директно в интернет струва доста пари. Затова и този бизнес рядко е печеливш, отбелязва Businessinsider.
През май Spotify вече пусна свое приложение за iPod, което позволява на потребителите да синхронизират плейлистите и песните, които са закупили. По този начин шведите са изпреварили с едни гърди онлайн плейъра iTunes на Apple.
В момента младата скандинавска компания се е фокусирала основно върху онлайн стрийминга в държавите от Западна и Северна Европа. От безплатната версия на услугите ѝ се възползват близо седем милиона души.