За създаване на национални стратегии за киберсигурност, които по-ясно ще очертаят отговорностите и ресурсите за по-високо ниво на киберсигурността настоява Нели Крус, заместник-председател на Европейската комисия и комисар по Цифровия дневен ред.
Това стана по време на министерската конференция за защита на критичната информационна инфраструктура, организирана от унгарското председателство на Съвета на Европейския съюз, която се проведе в Балатонфюред (Унгария). Еврокомисар Крус посочи още необходимостта от установяване на публично-частни партньорства, като доказана ефективна форма на сътрудничество между обществения и частния сектор, както и разработване на национални аварийни планове за действия при киберинциденти, предаде пресслужбата на комисията.
Два от проблемните въпроси, повдигнати на предишната министерска конференция в Талин (Естония) през 2009 г., все още не са решени задоволително в европейски мащаб – има страни-членки, в които не са създадени Центрове за реагиране срещу компютърни инциденти (CERT), както и такива, които не провеждат национални учения по киберсигурност, нито пък участват в паневропейски такива.
По време на срещата българските представители са изтъкнали усилията на България, в резултат на които в страната вече има създадена законова рамка за информационната сигурност, както и действащ Правителствен център за реагиране срещу инциденти в компютърната сигурност. Заявени са били и намерения в краткосрочен план за решаването и на останалите нерешени проблеми в национален мащаб – създаване на национална стратегия за киберсигурност, установяване на публично-частни партньорства, организиране на национални учения по киберсигурност и участие в подобни пан-европейски учения, създаване на национални аварийни планове за действия при кибератаки.