Кражбите на сертификати за продажба на въглеродни емисии за над 30 млн. евро, които станаха причина за временното затваряне на европейската борса за търговия с въглеродни емисии миналата седмица, са с произход от Румъния.
Според проучване на гръцката полиция румънски хакери стоят зад кражбите, които нарушиха нормалната дейност на Европейската система за търговия с въглеродни емисии (EU ETS), съобщават днес вестници в Букурещ, цитирани от БТА.
Търговията с въглеродни емисии бе спряна на 19 януари от Европейската комисия, след като хакери успяха да проникнат в регистрите на Гърция, Австрия, Чехия, Полша и Естония и откраднаха сертификати за въглеродни емисии за около 30 млн. евро, които веднага са били продадени.
Гръцката полиция е проследила IP адресите, от които са извършени кибер атаките над гръцкия регистър с въглеродни емисии, до Румъния. Интерпол е бил уведомен за това, посочва EurActiv.
Междувременно Европейската система за търговия с въглеродни емисии остава затворена, за да могат страните от Европейския съюз да засилят мерките за сигурност в националните си регистри за съхранение на електронните сертификати за търговия с емисии.
Откраднатите от хакерите сертификати били препродадени незабавно, като крадците са спечелили от това 28 млн. евро. Един сертификат дава право да се изтъргува 1 тон въглероден диоксид, който струва 14 евро.
Мащабната кражба на сертификати от европейската схема за търговия с въглеродни емисии може да обезкуражи допълнително присъединяването на други страни към подобни инициативи за ограничаване на вредните емисии от парникови газове.