Онлайн енциклопедията Wikipedia ще се насочи първо към Индия и евентуално след това към Бразилия, за да достигне целта си от 1 млрд. потребители, заяви изпълнителният й директор Сю Гарднър пред Ройтерс.
Базираната в Сан Франциско енциклопедия, която става на 10 години в събота, планира да постигне тази цел в рамките на следващите пет години, като същевременно запази статута си на организация с нетърговска цел.
Wikipedia отчита по 410 млн. уникални посетители на месец, с което е на пето място в света, и на което могат да завиждат много от търговските компании в Силициевата долина.
„Малко сме смущаващи за хората в Силициевата долина, защото те виждат в нас потенциал за печалба просто защото целият им свят е насочен към печалбите“, казва Гарднър.
„Ние не се движим в света на IPO-тата и инвестициите“, посочва тя.
Засега Wikipedia е доволна да функционира в рамките на оперативния си бюджет от около 20 млн. долара на година, събиран предимно от дарения, като основната цел е да се привличат нови читатели.
Тази година ще бъде отворен първият офис в чужбина в Индия, където Wikipedia се надява да увеличи читателите и статиите на английски и няколко индийски езика, посочва тя. От 316 събития, планирани за 10-годишнината на енциклопедията в 104 държави, 60 са в Индия.
„Основният ни стратегически фокус точно сега е върху Индия и други държави от развиващия се свят. Огромен брой хора започват да използват интернет, предимно през мобилните си телефони, но и чрез традиционни настолни компютри“, посочва Гарднър.
„Бразилия е следваща евентуално“, допълва тя.
Китай ще трябва да почака, докато от Wikipedia получат гаранции, че съдържанието на сайта няма да се цензурира.
Wikipedia реши да не мести сървъри в Китай заради условието, че ще трябва да се съгласи правителството да ограничава публикациите.
„Решихме, че няма да съдействаме на собственото си филтриране“, обяснява тя.
Организацията разчита на около 100 хил. редовни автори, които работят без заплащане („Не е ли изумително?“, пита Гарднър) и обществото като цяло за създаване и редактиране на статиите на енциклопедията на 270 езика.
Уебсайтът има 17 млн. статии на английски, като добавя по 1 100 на ден.
Въпреки че Wikipedia на практика разрешава на всеки да допълва и променя статии, без да контролира процеса, списание Nature писа през 2006 г., че точността й е близка до тази на Encyclopedia Britannica.
преди 13 години Статиите на английски език не са 17 млн., а 3 527 642 отговор Сигнализирай за неуместен коментар