България бе класирана на лидерска позиция в нова класация на най-предпочитаните дестинации за офшоринг услуги (изнасяне на бизнес дейности към други държави) в Европа.
Според подреждането на международната консултантска компания Gartner, Inc. страната ни е една от 30-те най-атрактивни локации за офшоринг услуги в света, а в Европа заема първо място. Класацията е изготвена на базата на 10 критерия, сред които чуждестранни езици, държавна подкрепа, наличие на подходящи специалисти, инфраструктура, образователна система, цена, политическа и икономическа среда и др.
Степента на атрактивност на пазарите е класирана като „слаба“, „средна“, „добра“, „много добра“ и „отлична“.
В друга класация на A.T. Kearney от 2009 г. страната ни бе класирана на 13-то място по атрактивност в света и на първо в Европа.
В новата класация България е една от осем нови страни, които за първи път участват в топ 30 на световните дестинации.
Много организации, които избират да изнесат своите ИТ услуги към по-евтини държави, се затрудняват от задачата да решат коя страни или страни да изберат, се казва в доклада.
„Тази година топ 30-те страни са изключително развиващи се нации “, коментира Иън Мериът, вицепрезидент "Проучвания" в Gartner.
„Тъй като темповете на промяна в развитите страни са по-бавни, ние избрахме да се фокусираме върху онези локации, които все още се установяват и се развиват...“ , казва той.
Общо 13 страни от Европа, Близкия Изток и Африка влизат в топ 30 на световните офшоринг локации. Сред тях Египет е единствената страна, която е постигнала рейтинг по-висок от „добър“ по отношение на държавната подкрепа. Това показва колко още усилия са необходими в региона, за да се създаде среда, която ще подкрепи стремежа на тези нации да се превърнат в офшоринг дестинации от световна величина.
От Gartner отчитат, че сред световните локации се наблюдава известно влошаване по отношение на показателя „образователна система“.
Наред с това миналогодишните лидери по отношение на ценова атрактивност – Египет, Словакия и Украйна – са се понижили от „много добра“ към „добра“, което е индикатор за ценовия натиск, който се забелязва в момента, причинен от икономическата криза и повишеното търсене на някои ограничени ресурси, казват от Gartner.
Общо седем развити страни са излезли от класацията тази година – Австралия, Канада, Ирландия, Израел, Нова Зеландия, Сингапур и Испания. Въпреки това те все още трябва да се третират като значими в контекста на офшоринг сектора към близки дестинации, въпреки че тяхната ценова атрактивност е донякъде по-ниска. Такива локации обаче предлагат значително предимство на организациите, търсещи балансирано портфолио от страни, към които да изнесат дейностите си.
Топ 30 локации за офшоринг услуги за 2010 г. по регион:
Европа, Близкия Изток и Африка: България, Чехия, Египет, Унгария, Мавриций, Мароко, Полша, Румъния, Русия, Словакия, Южна Африка, Турция, Украйна
Северна и Южна Америка: Бразилия, Чили, Колумбия, Коста Рика, Мексико, Панама, Перу
Тихоокеански регион: Бангладеш, Китай, Индия, Индонезия, Малайзия, Филипините, Шри Ланка, Тайланд, Виетнам
преди 13 години Страхотно е, че ни предпочитат пред индийците -- хем сме бели, хем сме близо, хем не искаме много повече пари :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години За терминологията:http://bg.wikipedia.org/wiki/Износ_на_производствоА с boogie съм напълно съгласен, но за съжаление българската икономика е силно зависима от директните инвестиции, които в една голяма част са аутсорсинг. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Ехооо, инвестора - аутсорсинг, а не офшоринг! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Добра сравнително. Добра е в контекста на това, че в сриналата ни се икономика отварят работни места. Лошата е, че тези офшорни места са ниско платени. Преди няколко седмици HP обяви, че ще отвори около 2000 нови работни меса и настана телешки възторг. Само че не се казва, че работата не е квалифицирана или не е кой знае колко квалифицирана.(един мой приятел, незавършил Английска филология и последно работил в лизинг фирма, почна там). А хората отиват, защото на фона на българските заплати им дават добри пари. Ама никой не споменава, че в Румъния големи IT компании разкриха развойни центрове, и сигурно хората там ще са по няколко стотин, ама ще взимат колкото тия 2000 тука. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години ей една наистина добра новина, след всичките апокалипсиси... отговор Сигнализирай за неуместен коментар