Един от руските шпиони, действали в САЩ, е работел в софтуерния гигант Microsoft, преди да бъде арестуван и депортиран. Това дава основание да се подозира, че той и останалите агенти на Кремъл са правели опити да се сдобият с вътрешна информация от технологичния сектор, както и да създават лични контакти в него, пише Financial Times.
Преди да бъде аретуван и депортиран, 23-годишният Алексей Каретников работел в централата на Microsoft, където се занимавал с тестване на кодове. Той обаче е бил на съвсем ниско ниво по време на деветмесечния си престой в компанията и поради тази причина вероятно не е успял да се сдобие с никаква информация, застрашаваща сигурността на САЩ.
„Не сме открили никакви данни, че той е разполагал, отнел или предал на някого каквато и да класифицирана информация“, заявява говорителят на американското правосъдно министерство Дийн Бойд.
За момента всички 12 руски шпиони са представени от властите на САЩ като неефективни и неразполагащи с високотехнологични познания или средства.
Постовете, които Каретников и останалите 12 шпиони са заемали, обаче предполагат, че използваният в дейността им софтуер за набавяне на секретна информация и достъп до секретни програми е предоставил на Русия значителни резултати.
Много вероятно е Каретников да е търсел несъвършенства в програмите на Microsoft, които да помогнат на хакери да пробият защитата им, смята Дейв Ейтъл, бивш служител на службите за сигурност в САЩ и настоящ изследовател, пише вестникът.