IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Лондон е бил водещият избор за технологични инвестиции през 2017 г.

Повече средства са били насочени към компании в британската столица, отколкото към стартъпи в Париж, Берлин и следващите седем града взети заедно

21:21 | 05.01.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Лондон е бил водещият избор за технологични инвестиции в Европа миналата година. Повече средства са били насочени към компании в британската столица, отколкото към стартъпи в Париж, Берлин и следващите седем града взети заедно, сочат нови данни от петък, цитирани от Ройтерс.

Технологичните компании в Лондон са привлекли финансиране от рисков капитал за 2,45 млрд. паунда през 2017 г., което е около 80% от общата сума за 2,99 млрд. паунда, инвестирана във Великобритания като цяло, сочат данни, събрани от консултантската компания PitchBook за London & Partners.

Според Айлийн Бърбридж, партньор в Passion Capital, не е изненадващо, че Лондон и Велкикобритания водят в класацията, тъй като те имат нужните таланти и инвеститорски капитал.

„Това показва на нашите изключително предприемачи, че британският технологичен сектор продължава да създава компании, водещи в развитието на най-новите технологии като изкуствения интелект и финтех“, казва тя.

Финтех, или финансовите технологии, е бил най-популярният сегмент сред инвеститорите, привличайки рекордните 1,34 млрд. паунда рисков капитал, сочат данните. Основни получатели на средствата са били TransferWise, Funding Circle и Monzo.

Изкуственият интелект е друга водеща сфера на растеж. Британските компании за изкуствен интелект са събрали общо 488 млн. паунда, което е двойно повече в сравнение с предишната година, показват данните.

Други големи сделки за миналата година включват инвестиция за 391 млн. паунда в Improbable, чийто софтуер създава мащабни симулации в облачните пространства, 364 млн. паунда за компанията за доставка на храни Deliveroo и 255 млн. паунда за компанията за мобилни телефони Truphone.

Според Бърбридж най-голямата заплаха за водещата позиция на Великобритания са ограничения върху способността ѝ да привлича най-добрите таланти, когато страната напусне Европейския съюз следващата година.

„Достъпът до таланти е от критична важност“, казва тя.

„Възможността да привличаме таланти от ЕС бе от голямо предимство за Великобритания през последните няколко години. Много важно за Великобритания е да изглежда като приветливо място“, добавя тя.

Джан Хамър, партньор в Index Ventures, също казва, че ограниченията върху движението на европейски граждани след Brexit ще бъде пагубно.

„Защитата на притока от таланти е ключовият двигател за растежа на стартъпите“, казва той.

В момента обаче Лондон налага стандарти както в широката сфера на работа, така и в качеството на стартъпите, казва той. Той допълва, че градът е дом на стартъпи като Just Eat, King – компания за игри, придобита от Activision Blizzard за 5,9 млрд. долара през 2015 г., и TransferWise.

“В портфейла ни около 50 компании от 150, които имаме, са с централа в Лондон, а 25 други чуждестранни компании имат офиси в Лондон“, казва той.

Според данните макар и на второ място Париж привлича над 4 пъти по-малко рисков капитал за миналата година от Лондон – 565 млн. паунда, а на трето място с едва 456 млн. паунда е Берлин.

Други данни на PitchBook сочат, че 2017 г. е достигнала нови висоти от гледна точка на сумата рисков капитал, инвестиран през последното десетилетие. Фондовете за рисков капитал са излели над 148 млрд. долара в частни компании миналата година. Предишният връх за последните 10 години е бил през 2015 г. със сумата от 142,8 млрд. долара.

Броят на сделките обаче спада в сравнение с данните за 2015 г. През същата година инвеститорите са участвали в над 19 хил. сделки – брой, който е намалял значително до под 12 хиляди през миналата година.

Ръстът в инвестирания капитал и спадът в броя сделки е в съответствие с една от най-големите тенденции при рисковото финансиране през 2017 г. - кръгове от финансиране за огромни суми. Според данните на PitchBook към средата на октомври осем стартъпа в САЩ са привлекли по над 500 млн. долара в кръговете си за финансиране. WeWork например е получила инжекция от 4,4 млрд. долара, Lyft – от 1,5 млрд. долара, а Airbnb – от 1 млрд. долара.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:09 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Технологии виж още

Коментари

Финанси виж още