Преди 70 години са съществували редица професии, които днес са заменени от машини. Дали ще става дума за телефонистите, които на ръка да свържат двама души, или момчетата, подреждащи кеглите на ръка, или пък за раздавачът на мляко, някои професии просто стават ненужни в един момент.
В това няма нищо притеснително, разбира се. С унищожаването на всяка стара професия се появява някоя нова. Как бихме обяснили иначе на човек, живял преди 30 години какво правят IT специалистите, програмистите, създателите на 3D принтери или работещите в сферата на мобилните комуникации и интернет или роботика? Със сигурност биха го възприели като фантастика или безвкусна шега.
Неспирният поход на технологиите постоянно прави някоя професия ненужна, замествайки я с машина или дори с програма или апликация. Да вземем за пример данните от Лондон – един от технологичните центрове на света. От 2001 г. 32 900 секретарки в британската столица са изгубили работата си заради технологичния напредък (винете програми като Microsoft Word и другия софтуер за писане). Други 30 100 счетоводители са останали без работа, отново заместени от оптимизацията на работата.
Наскоро Бил Гейтс, ученият Стивън Хокинг и други значителни личности от света на науката и технологиите подписаха отворено писмо до света, предупреждаващо за „опасностите“ на изкуствения интелект.
Въпреки че потенциалните плюсове са “огромни“, те също така предупреждават и за „потенциални“ проблеми и настояват за контрол върху изследванията с изкуствен интелект.
Милиардерът-изобретател Илон Мъск, един от подписалите писмото, заяви в своя лекция миналия октомври, че изкуствения интелект е най-голямата „потенциална заплаха“ за човечеството. Също както и Гейтс Мъск не е технофоб: той в момента се опитва да колонизира Марс.
Графиката показва кои са професиите, които са най-силно заплашени от технологичния прогрес. Това са загубените работни места в Лондон за периода 2001 г. – 2014 г.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.