Пазаруването онлайн е по-лесно, отколкото пазаруването в мол – стига да знаете какво точно искате да купите. Виртуалното пространство все още не е дублирало усещането за реалния търговски център, в който потребителите могат да влизат и излизат в магазините, да разглеждат дрехите, бижутата и домакинските принадлежности. Освен това, когато пазарува в интернет, човек не може да вземе със себе си приятели в пробната, пише New York Times.
Вече много предприемачи обаче се ориентират към по-адекватни реплики на усещането за реално пазаруване. Те създадоха една нова и все още слабо известна категория в електронната търговия – социално пазаруване.
Компаниите за рисково финансиране и дялов капитал започнаха да отварят портфейлите си за подобни нови стартиращи бизнеси, а дори и някои от най-големите играчи в интернет търговията се отвориха към подобни социални функции.
Социалните сайтове за пазаруване улесняват потребителите да споделят по-лесно с приятели какво харесват и какво купуват. Много от тях са възприели интерфейс, подобен на Pinterest – една от най-популярните социални мрежи.
Дина Варшавская, основател и главен изпълнителен директор на сайта за социално пазаруване Wanelo, коментира, че Amazon, eBay и Etsy например са накарали потребителите да превърнат онлайн пазаруването в нещо обичайно, без значение дали от големи вериги или по-малки търговци. След като обаче компаниите и магазините масово се пренесоха в интернет, стана по-трудно за клиентите да намират това, което търсят, което отвори нова ниша за предприемачите.
"На сегашния й етап търговията е много фрагментирана. Магазините очакват, че клиентите сами ще трябва да ги открият, а и да знаят какво има в тях и какво би им било интересно“, коментира Варшавская.
Сайтовете за социално пазаруване освен това не предлагат само един тип стоки, а представляват своеобразен базар, където хората да разглеждат различни категории стоки. Такива сайтове са Polyvore, Svpply, Fancy, Fab и Wantworthy, които имат леки разлики, но много общо ДНК – след като потребителят се регистрира, обикновено безплатно, те му показват колекция от стоки, селектирани от наскоро закупените от техните клиенти или пък най-харесваните. Освен това потребителите може да следват техни приятели или любимите си брандове и магазини.
Вероника Гледхил, редактор в модния блог The Cut, коментира, че сайтовете за социално пазаруване са й върнали забавлението от пазаруването по молове, което е предпочитала в началото на 20-те си години.
преди 11 години Да убеждаваш хората да придобиват това, от което нямат нужда, за пари с които не разполагат, за да произведат впечатление на тези които им е все тая. Днес това мошеничество стана наистина виртуозно. - Виктор ПапанекП.П.: Виктор Папанек (1927 1998г). американски промишлен дизайнер, антрополог, философ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Абе важното е да се пазарува! Много да се пазарува! Колкото повече, толкова повече! хаха!Слагай на бройлерите стоки по витрините, размахай им парите, които им трябват, за да ги имат и после само насочвай с шпорите и камшика... хехе!Да живее пазарът - майка на всичко, да се свети името Му, както на земята, така и на небето! Амин! :LOL: отговор Сигнализирай за неуместен коментар