Той напомни, че пътят на продукт от лабораторията до пазара може да бъде доста дълъг, особено в контекста на медицината, но работата на бизнеса е да снабдява пазара с онези иновации, които да подобрят живота на хората.
„Нашият подход е много практичен – разглеждаме продуктите на футуристите, за да идентифицираме възможности, които да бъдат предложени на пазара, както и предизвикателствата“, обясни Реджеб. Той обясни, че MatriChem е в сътрудничество с европейския проект VIBraTE, като спечеленият проект в момента се изпълнява в Института по информационни и комуникационни технологии към БАН с ръководител доц. Димитър Проданов.
„Основната цел на този проект е изграждането на лаборатория за невротехнологии, която да изгради платформа, чрез която може да се разработват, валидират и тестват нови материали и геометрии от електроди, за имлантиране в мозъка“, посочи ученият.
Реджеб поясни, че с проекта са идентифицирани три основни продукта с потенциал за услуги. „Мозъчният фантом е възможност да предоставим продукт, който да позволи в безопасна среда да се придобият умения по мозъчна хирургия. Друга основна цел е създаването на тази платформа, която да валидира електроди, които да позволяват комуникацията между мозък и машина“, обясни той. По думите му фокусът на MatriChem e тъканното инженерство – възможност да се използват материали, разработени в проекта, за пресъздаване на мозъчни тумори, за да може да се изработват иновативни терапии и лекарствени вещества.
„Фокусът на първо време не е биологията, а да се пресъздаде взаимодействието на електродите с мозъчната тъкан и да се изследват ефектите върху самата тъкан и върху работата на електродите. Платформата, която трябва да бъде изградена, има три основни компонента – един от тях е хидрогел мозъчна фантомна концепция с биомиметични механични свойства – или имитация на биологична тъкан, която наподобява по свойства човешки тъкани", разказа д-р Реджеб.
Според учения другите два компонента представляват експериментална установка, която да възпроизведе вибрациите на човешкото тяло, за да се изследва ефекта им върху електродите, и сензорите, които да проследяват свързаните процеси в мозъка.
Реджеб подчерта, че психичното здраве сега не е добре дефинирана област, що се отнася до патологиите, но пазарът има интерес и това е реалистичен потенциал въпреки риска от негативни ефекти на дадена терапия.
На какъв етап е изследването на мозъка? Каква е визията за по-безопасни и ефективни невротехнологии в здравеопазването? По какъв начин туморните мозъчни модели, създадени в лаборатория, ще помагат на терапиите?
Повече за проекта и как невротехнологиите навлизат в здравеопазването може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.