"Изцяло външни" са причините за по-високата постигната среднопретеглена годишна доходност при пласирането на български ценни книжа - инфлация и геополитически риск.
Гостът посочи, че лихвите по германските бенчмаркови облигации са отбелязали ръст, който само през последните две седмици е достигнал 50 базисни пункта. Освен това благодарение на геополитическата несигурност "рисковите премии в целия регион се повишиха".
"Имаме двоен ефект, който удря дълговете на страните в региона, особено на граничните страни с конфликта. Ние, въпреки че граничим с море, сме в орбитата на региона, който се счита за по-рисков. Нормално е инвеститорите да увеличат рисковото бреме, което изисква и повишение на нивата, на които се финансира държавата, дори и по вътрешния дълг", заяви той.
"Има санкции и изобщо няма как руската държава или компания, която е свързана по какъвто и да било начин с Русия да емитира дълг, да взема заем или каквото и да било, свързано с финансиране", каза гостът.
Засега Русия разполага с достатъчно буфери и резерви, които й позволяват известни "маневри", въпреки че половината от резервите й са блокирани от санкциите, свързани с инвазията в Украйна, отбеляза той.
Плащанията по главницата ще бъдат истинският тест, при който ще се види дали Русия "ще успее и дали изобщо е склонна да плаща", защото купонните плащания са сравнително малки, подчерта Търпанов. За момента изглежда, че Русия иска да избегне обявяването във фалит, "най-вероятно очаквайки, че в рамките на обозримо бъдеще конфликтът ще свърши и ще има предоговоряне на санкции и успокояване на ситуация".
Целият разговор може да гледате на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.