За наука може да се говори на достъпен език и това се доказва всяка година с форума Ratio. Лекторите от този форум са не само изключително добри в своята сфера, но са и изключително добри презентатори, които успяват да представят своята материя на изключително достъпен език.
Това коментира Василена Вълчанова, организатор на конференцията за популярна наука Ratio.bg. Заедно с Джонатан Петит, лектор по генетика в Университета в Абърдийн, тя анализира постиженията на генетикатата в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
Двамата коментираха технологиите за генно модифициране, които се развиват все по-бързо, включително теоретичните промени в човешкото ДНК и т. нар. дизайнерски бебета.
Джонатан Петит сподели, че правителството на Великобритания миналата година е създало прецедент, след като позволило на два екипа от учени да работят върху човешки ембриони и да правят изследвания с тях, стига след това те да не бъдат импалнтирани и да не се развият.
„На този етап регулациите в повечето държави не позволяват да се създават генетични промени в човешки ембриони, които след това ще имат ефект върху следващите поколения“, посочи ученият.
Той напомни, че дори и в момента учените могат да предотвратят някой генетични заболявания.