Най-голямата компания за електронна търговия Amazon предостави по-конкретни данни за плановете си за доставки с дронове. От тях става ясно, че проектът Prime Air отдавна е нещо повече от един експеримент.
Както обяви мениджърът на Amazon Пол Мизинър в интервю за Yahoo, в зоната си на действие дроновете трябва да гарантират доставки в рамките на 30 минути. При това според актуалните планове на компанията трябва да се покрива район с радиус от около 15 км от клон на Amazon.
Който живее или работи в такъв район, ще може да получава доставки с дрон, които не са по-тежки от 2,5 килограма. Според статистиката на компанията обаче това си е доста добра стойност, тъй като над 90% от продуктите, доставени с експресна доставка, не надвишават тази тежест.
Наскоро Amazon представи и последните резултати от разработката на дроновете си. По отношение на техническата страна всички проблеми са отстранени. Най-сериозната пречка са формални въпроси, защото оперативната дейност може да стартира едва след получаване на съответните разрешителни. А те ще са налични, когато бъдат решени различни аспекти.
Така например програмата за дронове не бива да влиза в конфликт с гражданските полети. За това има различни решения, като според Мизинър с властите се дискутира конкретна възможност за пространствено разделение. Предложението на Amazon е самолетите с екипаж да летят на височина до 150 метра, в диапазона между 120 и 150 метра да има буферна зона, която да е свободна от всякакво движение, а под нея да има транзитна зона от 60 до 120 метра, в която да се движат дроновете.
Мизънър не очаква хората да се изнервят от летящите обекти и да ги свалят с огнестрелно оръжие например – нещо, което особено в САЩ е възможен сценарий. „Те могат да стрелят и сега и по автомобили например“, казва мениджърът. Но това не прави почти никой, защото автомобилите вече са ежедневие. „Ние очакваме дроновете от програмата Prime Air бързо да станат нормална гледка, каквато са доставките с камиони например“.
През декември 2015 г. Американската федерална авиационна администрация (FAA) препоръча всички дронове, освен най-малките, да бъдат регистрирани от властите, а собствениците им трябва да платят такса от 5 долара. На агенцията се налага да взема решения на фона на бързо нарастващия брой безпилотни самолети. Очаква се броят на продадените пред 2015 г. потребителски дронове да достигне 700 000, твърди анализатор. Рязко ще се увеличи и рисковото поведение от страна на потребителите на хората, които ползват такива самолети.
През октомври FAA предложи налагането на 1,9 млн. долара глоба на фотографска компания, която е извършала полети на дронове над Манхатън. През 2012 г. Конгресът даде задача на FAA да интегрира търговските полети с безпилотни самолети във въздушното пространство на страната до 2015 г. Агенцията твърди, че ще започне поетапно въвеждане на новите правила.
Google, Amazon, Verizon и други компании се съгласиха да помогнат на властите да разработят система за контрол на трафика на дронове. Amazon предложи отделянето на коридори от въздушното пространство специално за безпилотните летателни апарати, които правят бързи доставки на стоки.
Досега осем държави са приели закони, регламентиращи използването на дронове в рамките на своите граници. Строго техническите въпроси обаче остават нерешени. Те са свързани с това доколко надеждни са роботизираните устройства и тези, които ги контролират, както и как да се избегнат опасностите от сблъсък. Университетът на Северна Дакота, НАСА и неправителствената група Mitre тестват компютърни системи за дронове, които могат да засичат и избягват други летателни апарати. Големият проблем е, че хилядите малки устройства във въздуха не разполагат с радиопредаватели, които биха ги направили “видими” за по-интелигентните дронове.
преди 8 години началото на масовата безработица започва :):):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар