Компаниите, разработващи технологии за опазването на околната среда, могат да станат по-голям обект на интерес за инвеститорите през 2010 г., особено ако цените на петрола продължат да се увеличават и насърчат потребителите на енергия да търсят алтернативни енергийни източници.
Планираното първично публично предлагане (IPO) за 300 млн. долара на калифорнийската компания за производство на електричество от слънчева енергия Solyndra може да се приеме като знак за активността на пазара на зелени технологии, която може да се очаква през 2010 г.
Инвеститорите гледат отдавна на Solyndra като на потенциален кандидат за IPO. Според анализаторите обаче не може да се очаква силна вълна от първични публични предлагания в тази област, докато не се появят нови революционни технологии, предаде Ройтерс.
През изминалата 2009 г. първичните публични предлагания на компании, които разработват зелени технологии, представляват съвсем малка част от реализираните IPO-та, като представянето на тези компании след борсовия им дебют е различно.
Едно от най-успешните листвания е това на производителя на литиево-йонни батерии за електромобили A123 Systems. Акциите на компанията поскъпнаха с над 50% в деня на нейния борсов дебют през септември и оттогава цената им е скочила с близо 48%.
През миналата седмица обаче липсата на интерес принуди китайския производител на соларни панели Trony Solar Holdings да отложи своето IPO.
Това показва, че инвеститорите са доста претенциозни по отношение на дебютиращите компании, които произвеждат енергия от алтернативни източници. Това обаче може да се промени през следващата година, особено ако цената на петрола продължи да расте.
През февруари тази година барел петрол се търгуваше за по-малко от 34 долара за барел, след което цената му се повиши до 73 долара.
Първичните публични предлагания на енергийни компании са привлекли около 8,5% от всички средства от проведените през тази година IPO-та. Това включва както традиционните енергийни компании, така и производителите на енергия от възобновяеми източници.
През последните няколко месеца на тази година обаче делът на зелените компании на пазара на IPO се увеличава бързо, като те привличат не само вниманието на инвеститорите на фондовите борси, но и интереса на частните фондове за дялово инвестиране.
Това може да изкуши повече зелени компании от сектора да се листнат на борсата през следващата година. Немалка част от тях вече са привлекли вниманието на инвеститорите със своето добро представяне и иновативни технологии и продукти.
В това число влизат компанията за интелигентни енергийни инсталации Silver Spring, производителят на електромобили Tesla, както и производителят на лекарства, биогорива и уреди за улавяне на въглеродните емисии Codexis.