Норвегия стана първата европейска страна, която вдигна своя основен лихвен процент от началото на световната финансова криза. Днес Норвежката централна банка увеличи цената на заемния ресурс, който отпуска на банките, до 1,5% спрямо досегашните 1,25%, предаде BBC.
Решението бе очаквано от пазарните анализатори, защото страната излезе от кризата още през второто тримесечие, а междувременно инфлацията започна да нараства с бързи темпове. Ръководството на банката заяви, че безработицата е значително по-ниска от очакваното.
По-рано през този месец Австралийската централна банка вдигна своя основен лихвен процент от 3% до 3,25% и Австралия стана първата държава от групата на развитите икономики на Г-20, която пристъпи към затягане на паричната политика от началото на кризата.
Според гуверньора на Норвежката централната банка икономиката се е ускорила по-бързо от очакваното и нейното развитие показва, че най-уместното нещо е да се повиши основния лихвен процент. Той допълни, че лихвата ще продължи да нараства плавно.
Експертите на Норвежката централна банка очакват, че икономиката на страната ще се свие с 1,25% през тази година, след което ще нарасне с 2,75% през следващата.
Централните банки по целия свят намалиха своите лихвените проценти до рекордно ниски нива в стремежа си да стимулират икономическия растеж. Освен Австралия и Норвегия, Индия също се нареди сред страните, които предприеха мерки за затягане на паричната политика.
Към 17:00 ч. българско време един щатски долар се разменя срещу 5,6736 норвежки крони. Норвежката крона поевтинява с повече от половин процент спрямо долара от началото на днешната валута сесия.