IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Картината на японската икономика става все по-сложна

Индустриалното производство е отчело най-силен ръст от 56 години, но безработицата расте, а призракът на дефлацията се завръща

09:04 | 29.05.09 г.
Автор - снимка
Създател
Картината на японската икономика става все по-сложна

Индустриалното производство на Япония е успяло да нарасне силно през април, постигайки най-голямото си месечно повишение за последните 56 години. Това се дължи на засилено търсене на японска продукция на външните пазари и спомага значително за преодоляване на рецесията в страната.

Производството е нараснало с 5,2 на сто през март, постигайки второ поредно месечно повишение, показват данните на официалната статистика. Подобно рязко нарастване на производството не е наблюдавано от март 1953 година, година след края на американската военна окупация и период, близък до края на войната в Корея, посочва Bloomberg.

Постигнатият ръст е далеч по-голям от прогнозите на анализаторите, които очакваха повишение от 3,3 на сто.

На фона на добрата новина обаче японската статистика разпространи и разочароващи данни за пазара на труда в страната. Те са свързани с безработицата, която е достигнала 5 на сто. При това съотношението, което показва колко работни места се падат на всеки кандидат, е паднало на 0,46. Толкова ниска стойност не е наблюдавана от 1999 година досега.

Други данни, разпространени днес, показват, че Япония отново е изправена пред призрака на дефлацията. През април индексът на потребителските цени, в който не влизат пресните хранителни продукти, се е понижил с 0,1 на сто на годишна база. Само в района на Токио пък цените са се понижили с 0,7 на сто през май, което не се е случвало през последните шест години.

В резултат на всички тези новини японската йена успява да поскъпне до 96,48 USD/JPY днес.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:11 | 02.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още