Южнокорейското правителство обяви, че ще подкрепи финансовата система със 130 млрд. долара под формата на гаранции и кредити, за да се справи с обезценяването на местната валута и с финансовата криза в страната, съобщи Bloomberg.
Правителството ще гарантира 100 млрд. долара чуждестранни кредити на банковата система и ще отпусне 30 млрд. долара заеми на банките в страната. Ще бъдат намалени и данъците върху дългосрочните инвестиции в страната.
Корейският вон се повиши след новините, а борсовият индекс Kospi добави над 2 на сто след обещанието на централната банка да поддържа адекватна ликвидност в системата.
Така южнокорейското правителство се присъедини към тези в САЩ, Европа, Австралия и Хонконг, където финансовите институции получиха подкрепа от правителствата, с цел да се избегне финансов срив.
Според някои анализатори именно този тип помощ чрез гаранции е най-успешният, тъй като струва по-малко на правителството.
Корейският вон се повиши с 4,1 на сто спрямо долара до 1280,80 вона за долар днес. Повишението идва, след като валутата на страната се срина миналата седмица най-силно от 1997 г. насам.
Основният бенчмарк за фондовия пазар на страната – Kospi, се повиши с 2,28 на сто днес (27 пункта) до 1207,63 пункта.
Според ръководителя на МВФ Доминик Строс-Кан пакетът с гаранции ще възвърне доверието в корейската икономика и ще стабилизира макроикономическите индикатори.
Икономиката на страната е в десетата си поредна година на растеж на БВП. Големият обем на износа помагаше на Корея да увеличава валутните си резерви с големи темпове и към момента е на 6 място в света по обем на резервите – 239,7 млрд. долара.
Големият проблем на корейската икономика обаче е външният дълг. Страната дължи 235,3 млрд. долара на чуждестранни инвеститори, като 32,7 млрд. долара от него има матуритет през третото тримесечие на тази година.