Норвежката централна банка (Norges Bank) остави основните си лихви без промяна в съответствие с очакванията и потвърди плановете си да ги повиши от юни насред ускоряващата се инфлация, пише Ройтерс.
Комисията по парична политика към банката единодушно взе решение да запази лихвения процент на ниво от 0,75%, каквито бяха очакванията и в анкета сред икономисти, проведена от медията.
"На база сегашната оценка на комисията относно перспективите и рисковете, лихвата най-вероятно ще бъде повишена през юни", заяви гуверньорът Ида Волден Бахе.
През март регулаторът повиши лихвите за трети път от септември и заяви, че цели да има още три такива хода тази година и още четири следващата година, с което лихвата ще достигне 2,5 на сто до края на 2023 г.
Централните банкери са обсъждали потенциалните негативни ефекти от войната в Украйна, като е имало "опасения" относно риска от по-високите цени и заплати в Норвегия. "Ако има перспективи за устойчиво висока инфлация, лихвата може да бъде повишена по-бързо от прогнозираното в доклада през март", предупреди Norges Bank.
В четвъртък приключи заседанието и на Английската централна банка (АЦБ), която одобри четвъртото поредно лихвено повишение. Така показателят достигна най-високото си ниво от 2009 г.
Ден по-рано Федералният резерв на САЩ отговори на очакванията и предприе най-агресивното затягане на паричната политика от 22 години насам, като заяви, че ще започне постепенно да свива рекордния си баланс на стойност около 9 трлн. долара.
Основната инфлация в Норвегия се е ускорила до 4,5% на годишна база през март, въпреки че покачването на цените, извън тези на храните и енергията, е било в размер на 2,1 на сто. Междувременно регистрираната безработица е била 1,9%, или най-ниското ниво от финансовата криза през 2008-2009 г.
"Пазарът на труда е затегнат и безработицата е по-ниска от прогнозираното", посочват от централната банка.