Разхлабването на противоепидемичните мерки спомогна за ръста на бизнес активността в еврозоната през миналия месец, но не успя да подкрепи продажбите на дребно, които са се свили в края на първото тримесечие.
Продажбите на дребно в еврозоната са намалели с 0,4% на месечна база през март, показват сезонно изгладените данни на европейската статистическа служба Евростат, публикувани в сряда. За сравнение - през февруари показателят е записал ръст от 0,4 на сто. На годишна база продажбите на дребно са се увеличили с 0,8%.
Колкото до Европейския съюз (ЕС), статистиката сочи, че на месечна база също е налице спад от 0,2% (след ръста от 0,3% през февруари), докато на годишна измерителят е нараснал с 1,7 на сто.
Най-голямо месечно намаление в продажбите е отчетено в Испания (-4,0%), Люксембург (-3,3%) и Франция (-1,9%), докато най-голямо увеличение на месечна база има в Словения (+11,4%), Латвия (+11,1%) и Унгария (+7,3%).
На годишна база най-голям ръст са записали Словения (+25,6%), Естония (+18,4%) и Малта (+16,4%), а най-голямо понижение - Дания (-11,0%), Испания (-4,8%) и Белгия (-3,9%).
В България продажбите на дребно са нараснали с 1,6% на месечна и с 9,6% на годишна база.
еу
По-рано през деня окончателните данни на S&P Global показаха, че индексът на мениджърите по поръчките (PMI) за еврозоната се е покачил от 54,9 пункта през март до 55,8 пункта през април в съответствие с първоначално обявения резултат, съобщи Ройтерс. Ниво от над 50 пункта означава ръст, а под 50 - спад.
PMI индексът за сектора на услугите е нараснал от 55,6 пункта през март до 57,7 пункта през миналия месец, което е било най-високото ниво от миналия август. С връщането на живота към нормалното подиндексът, измерващ промените в бизнес очакванията в сектора на услугите, е записал повишение от ниво от 60,8 пункта до равнище от 62,3 пункта през същия период.
„Комбинацията от очаквания за по-силен ръст през второто тримесечие и устойчиво ускоряващата се инфлация ще допринесе за увеличаване на спекулациите, че ЕЦБ може да започне да повишава лихвите още на заседанието си през юли", каза Уилямсън, повтаряйки последните сигнали и на централните банкери от регулатора.