Темпът на растеж на цените на едро в Япония се е задържал на близки до рекордните равнища през март, след като войната в Украйна и поевтинялата японска йена доведоха до поскъпване на суровините и горивата, пише Ройтерс.
Въпреки че покачването на цените може да спомогне за достигането на целевото инфлационно равнище от 2% на Японската централна банка (ЯЦБ), то може и да навреди на икономиката, която все още се олюлява от пандемията, смятат анализатори.
Ценовият индекс на корпоративните стоки - измерващ цените, които компаниите си начисляват една на друга за стоките и услугите си - се е повишил с 9,5% на годишна база през март. За сравнение - ревизираните в посока нагоре данни за февруари показваха ръст от 9,7%, което бе най-бързият темп на растеж в историята и надмина медианните пазарни прогнози за 9,3% увеличение.
"С това силно поскъпване на суровините компаниите няма да могат да изкарват пари освен ако не повишат цените. Дните на войните с отстъпки свършиха", каза главният икономист в изследователския институт Norinchukin Такеши Минами.
"Основната потребителска инфлация може да се ускори до около 2,5% по-късно тази година и да остане над 2% за по-дълго от очакваното, което ще натежи на потреблението и икономиката", предупреди Минами.
Индексът на вносните цени, базиран на японската йена, е нараснал с 33,4% на годишна база през март. Това е сигнал, че скорошното поевтиняване на йената увеличава разходите за внос на японските фирми.
Японските компании изостават с прехвърлянето на разходите към домакинствата, тъй като слабият ръст на заплатите натежава на потреблението, а това допълнително заддържа потребителската инфлация много под целевото равнище.
Анализаторите обаче очакват тя да се ускори до около 2% от април поради поскъпването на горивата и избледняващия ефект от предишните намаления на телефонните такси.
Нарастващият ценови натиск увеличава шанса от това ЯЦБ да ревизира в посока нагоре инфлационните си прогнози в следващия тримесечен доклад, който ще бъде публикуван на 28 април. Към момента очакванията на ЯЦБ са инфлацията да достигне 1,1% през фискалната година, която започна от април.