Производството на японските фабрики е нараснало за пръв път от три месеца насам през февруари, докато устойчивото световно търсене доведе до възстановяването на производството на автомобили, пише Ройтерс.
Увеличението обаче е било по-ниско от пазарните прогнози за 0,5% ръст, което е сигнал за продължаващите ефекти от проблемите със снабдителните вериги и от други рискове, в т.ч. поскъпващите суровини.
Производството на фабриките се е увеличило с 0,1% на месечна база през февруари. За сравнение - през януари и декември показателят се е понижил със съответно 0,8% и 1,0%.
Перспективите пред третата по големина икономика се влошиха, след като цената на енергията и суровините достигна рекордни равнища след руската инвазия в Украйна.
"Ситуацията в Украйна може допълнително да влоши недостиха на части", каза старши икономистът в Shinkin Central Bank Research Такуми Цунода.
Данните в четвъртък показаха още, че производството на автомобили и други моторни превозни средства е нараснало с 10,9% на месечна база, възстановявайки се след резкия януарски спад.
Очакванията на производителите, анкетирани от министерството на икономиката, търговията и индустрията, са производството да нарасне с 3,6% през март и 9,6% през април. Тези прогнози обаче не включват силното земетресение в североизточната част на страната на 16 март, което доведе до спирането на работата на някои звена на Toyota Motor Corp. и на други фирми.
Междувременно Японската централна банка (ЯЦБ) отново предложи закупуването на неограничен брой 10-годишни облигации с цел предпазването на доходността от световната вълна на по-високи лихвени равнища.
Обявата бе очаквана и е в съответствие с поетия по-рано ангажимент от регулатора.
Инвеститорите се фокусират върху това дали ЯЦБ ще увеличи честотата и обема на закупените акции през второто тримесечие, тъй като предстои в четвъртък да бъде публикуван планът на банката за пазарни операции в следващите три месеца.
Гуверньорът на ЯЦБ Харухико Курода е твърдо решен да запази доходността по дългосрочните ценни книжа на ниво, близко до нулата, дори този ход да задълбочава различията с другите регулатори и да предизвиква поевтиняване на националната валута, пише Bloomberg.
На масата е заложена надеждността на петгодишната рамка на работа, с която Курода се стремеше да ускори инфлацията до целевото равнище на банката от 2%. Към момента основната инфлация в Япония е на годишно ниво от 0,6 на сто.
ЯЦБ няколкократно бе принудена да закупи държавни облигации този месец, тъй като световните разпродажби на ценни книжа повлияха на доходността на японските облигации.