Централната банка на Русия повиши двойно лихвения процент в понеделник и забрани на брокерите да продават ценни книжа на чужденци в опит да предпази активите на страната от наложените санкции от Запада, пише Bloomberg. Освен това регулаторът въведе и задължителни продажби към държавата на твърда валута от приходите от износ на компаниите.
Основният лихвен процент е повишен от 9,5% до 20%, съобщи централната банка на сайта си.
Припомняме, че в края на миналата година финансовата институция предприе серия от лихвени повишения, за да озапти рекордната инфлация в страната. Първото покачване на лихвения процент бе в края на март 2021 г., когато той бе завишен с 25 базисни пункта до 4,5%. През декември обаче показателят бе завишен вече за седми път до 8,5%. Причина за тези ходове беше рекордната инфлация в Русия, която достигна най-високото си ниво от 2016 г. насам.
По-рано в понеделник руският регулатор заяви, че валутният и репо-пазарът ще бъдат отворени в 10 ч. местно време, а по-късно ще прецени дали да отвори и други пазари. Освен това банката забранява и продажбите на активи на чужденци, но не обясни за кои активи се отнася ограничението.
Гуверньорът Елвира Набиулина ще направи изявление в 16 ч. следобед руско време.
Ограниченията се случват, след като САЩ и Европейският съюз се споразумяха да наложат санкции срещу Централната банка на Русия, което може да блокира достъпа до паричните средства, натрупани от правителството, с цел намаляване на зависимостта от международните пазари. Нахлуването на Русия в Украйна предизвика бягство от пазарите на страната и рублата отчита срив с 26% в офшорната търговия в понеделник, тъй като маркетмейкърите от Сидни до Хонконг се отдръпнаха от нея.