Бързи тестове за коронавируса, храна за вкъщи и офис столове: много стоки станаха все по-важни за потребителите в хода на пандемията. В Италия цените на тези стоки ще бъдат включени в изчисляването на процента на инфлация, обясни италианският статистически орган Istat.
В Италия инфлацията се ускори с 4,8% на годишна база през януари. Това е най-високият темп на инфлация от 1996 г. Тези данни все още са изчислени със стария подбор на продукти (потребителска кошница), предава DPA.
А още през миналата година Istat вече добави някои нови продукти като защитни маски и гел за миене на ръце към кошницата от стоки, на която се основава изчисляването на инфлацията. В бъдеще ще се отчитат например и цените на пулсоксиметрите, т.е. уредите за измерване на съдържанието на кислород в кръвта, постелките за йога и фитнес упражнения в домашни условия или разходите за услугите за стрийминг на музика.
Италия беше първата страна в ЕС, която беше сериозно засегната от пандемията през 2020 г. Днес все още се прилагат строги ограничения, за да се предотврати разпространението на вируса. В Италия маските са задължителни за носене на всички обществени места, включително на открито. Ваксинацията е задължителна за хората над 50 години. По-младите хора също трябва да се ваксинират, ако искат да отидат, например, до пощата или в ресторант.
Как се изчислява инфлацията?
В една пазарна икономика цените на стоките и услугите могат винаги да се променят. Някои се повишават, други се понижават. За инфлация говорим, ако е налице общо повишение на цените на стоките и услугите, а не само на някои отделни артикули. Тя означава, че за 1 лев днес можете да купите по-малко от вчера. Иначе казано, с течение на времето инфлацията намалява стойността на парите.
Всяко домакинство има различни покупателни навици. Някои притежават автомобил и ядат редовно месо, други пътуват само с обществен транспорт и ядат по-рядко животински продукти. Средните покупателни навици на всички домакинства, взети заедно, определят какво тегло получават различните продукти и услуги в измерването на инфлацията. За измерването ѝ се отчитат всички стоки и услуги, потребявани от домакинствата:
всекидневни стоки (например храна, вестници, бензин)
дълготрайни стоки (например дрехи, компютри, перални)
услуги (например фризьорски услуги, застраховки, жилищни наеми)
Всички стоки и услуги, които домакинствата потребяват в течение на годината, формират „кошница“. Всеки продукт в кошницата има определена цена, която може да се променя с времето. Годишният темп на инфлация представлява цената на цялата кошница в даден месец в сравнение с цената ѝ през същия месец на предходната година.
И в България Националният статистически институт изчислява нивото на инфлация въз основа на кошница от стоки. В страната ни тя съдържа около 650 вида стоки, които трябва да отразяват възможно най-представително потребителските разходи на частните домакинства. Когато се изчислява средното увеличение на цените, по-голямо тегло се дава на цените на продукти, за които харчим повече – например за електричество, отколкото на цените на продукти, за които харчим по-малко – например захар или пощенски марки. Така НСИ преценява какви са разходите, за да се напълни типичната пазарна кошница на домакинството със среден доход и сравнява получения резултат с даден предишен период.