Ръстът на южнокорейската икономика е достигнал 11-годишен връх през 2021 г., подкрепен от рекордния износ, въпреки че забавянето в капиталовите инвестиции помрачи перспективите за растеж през тази година, съобщи CNBC.
Брутният вътрешен продукт (БВП) е нараснал с 4% през 2021 г., показват данните на централната банка на страната. През последното тримесечие показателят се е увеличил с 1,1% спрямо периода юли-септември, което е над прогнозите за 0,9% ръст в анкета на Ройтерс и значително над повишението от 0,3 на сто през третото тримесечие. През четвъртото тримесечие БВП е нараснал с 4,1 на сто на годишна база, което също е над медианните прогнози за повишение от 3,7%.
На 14 януари централната банка на страната повиши основния си лихвен процент до предпандемични нива и намекна, че може допълнително да затегне паричната политика, ако растежът и инфлационният натиск останат силни.
„Икономиката получи тласък от износа и инвестициите в последните месеци на миналата година... Световното търсене на корейски стоки ще продължи [да е силно] и потреблението ще се подобри на фона на увеличените правителствени разходи с цел поддържане на стабилен растеж тази година“, каза анализаторът в Hana Financial Investment Чун Кюьон.
Икономиката на азиатската страна премина през рязък отскок от пандемичния спад от 2020 г., след като износът на страната нарасна с най-бързия си годишен темп от 11 години насам. Износът се е увеличил с 4,3% на тримесечна база. Частното потребление и инвестициите в строителство също са били двигател за ръста, повишавайки се със съответно 1,7% и 2,9%.
Възстановяването на потреблението обаче остава неравномерно поради ограничителните мерки. Капиталовите инвестиции също са намалели с 0,6% на тримесечна база след 2,4% спад през третото тримесечие.
20 икономисти от анкета на Ройтерс очакват икономиката да се разшири с 2,9% през 2022 г., което е под прогнозите на централната банка за 3% ръст.